Sucuk Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk nasıl yapılır: Sucuk deyince ilk akla gelen şehir Kayseri olur. Fakat sucuk şimdi dünyanın her yerinde üretiliyor. Sucuk alan kişiler sucuğun tazeliğine dikkat etmeli ve son kullanma tarihi geçen sucuklar almamalılar. Sucuk iki farklı şekilde yapılır. Tavuklu sucuk ve etli sucuk olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Etli sucuk sağlık bakımından daha sağlıklıdır.

Marketlerde, bakkallarda veya kasaplarda satılan sucuklar pek tüketilmemelidir. Sucuk yapımı evde de kolay bir şekilde yapıldığı için evde yapım sucuklar tercih edilmelidir. Sucuk yapmanın herhangi bir zorluğu yoktur, her insan rahatlıkla evinde yapabilir.

Sucuk Yapımı İçin Malzemeleri
  • 5 kilogram dana kıyma et
  • 6-7 tane sarımsak
  • 3 yemek kaşığı pul biber
  • 3 yemek kaşığı karabiber
  • 3 yemek kaşığı yeni bahar
  • 3 yemek kaşığı tuz
  • 2 su bardağı su
  • 4-5 tane dana bağırsak

İlk olarak derin bir plastik kaba tüm malzemeler konulur sırasıyla ve güzel bir şekilde yoğrulur. Etler iyicene malzemelerle karışana kadar yoğrulmaya devam edilir. Yoğrulma bittikten sonra üzeri bir bez ile kapatılır ve bir gün dinlenmesi için bekletilir. Baharatların ve sarımsağın et ile iyicene karışması ve kokusunu vermesi için bekletilir. Bir gün sonra bez kaldırılır ve bekleyen sucuğun tuzuna ve baharatına bakılır sonra yine yoğrulmaya devam edilir. Eğer tarifteki malzemeler sizin damak tadınıza az veya çok geldiği zaman damak tadına göre malzemeleri göz kararı koyabilirsiniz. Sucuk yapması bittikten sonra kıyma makinesi yardımıyla bağırsakların arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde doldurulur. Uzunluğu ve kısalığı isteğe göre konulur ve isteğe göre doldurulduktan sonra bağırsaklar kalın bir ip ile bağlanır ve halka şeklinde yapılır. İsteğe göre uzun olarak da yapılır. Bu şekilde tüm sucuklar bitene kadar doldurulur ve sonra kuruması için asılır. Asılan sucukların sularının daha iyi çıkması için iğne ile birkaç yerinde delinir. Dinlenmesi ve kuruması için 3-4 gün beklenir.

Afiyet Olsun.

Sucuk Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sucuk Çeşitleri Nelerdir?

Sucuk Çeşitleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk Baharatı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sucuk Baharatı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Cevizli Pekmezli Sucuk Tarifi ve Malzemeleri

Cevizli Pekmezli Sucuk Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Köftesi Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Döner Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Döner Tarifi ve Malzemeleri