Sucuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri
25 Temmuz 2024

Sucuk Kızartma Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Kızartma

Sucuk kızartma, diğer yemeklere göre kolay gibi görünse de, dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası vardır. İyi bir sucuk kızartması yapmanız için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şunlardır:

Sucuğun Kızartılacağı Kabın Seçimi

Sucuğun kızartılacağı kabın seçimi oldukça önemlidir. Eğer sucuk ocakta pişirilecekse, yapışmaz yüzeye sahip bir teflon tencere ya da tava kullanmalısınız. Sucuğunuz az yağlı ise tavanın dibine birkaç damla sıvı yağ dökülebilir. Ancak orta veya çok yağlı ise tavaya yağ eklemeye gerek yoktur, sucuk zaten kendi yağını salacaktır. Tavada sucuk kızartırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tavanın ateşinin çok yüksek olmamasıdır. Orta ateşte ısıtılmış tavaya dış kabuğu soyulmuş ve doğranmış sucuklar koyulur ve üst tarafı pişene kadar beklenir. Bir yüzün pişmesi tamamlandıktan sonra diğer yüz pişirilir. Her iki tarafı da piştikten sonra tavadan alınır. Eğer kapaklı bir tava kullanıyorsanız, tavanın kapağını pişirme süresince kapalı tutarsanız sucuklar daha sulu ve lezzetli olacaktır.

Mangal veya Barbeküde Sucuk Pişirme

Eğer sucuğu mangal ya da barbeküde pişirecekseniz, bağırsağını soyduktan sonra daha iri parçalara bölmenizde fayda vardır. Sucuğun ateş üzerinde yağını daha çabuk salacağını ve daha çabuk pişeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Fazla pişen et ürünlerinin sağlığa zararları vardır. Sucuğu ateşten uzakta pişirmelisiniz. Mangal ve barbeküde kızartma esnasında yeterli süreyi aşmamak hem kızarttığınız sucuğun lezzetli olmasını sağlar hem de sağlığınız açısından faydalıdır.

Sucuğun Baharat ve Yapısı

Sucuk kızartmak sadece doğru pişirme tekniklerini bilmekle kalmaz, aynı zamanda baharatları yerinde kullanmak da önemlidir. Baharatı bol ve acılı, yağı ve sarımsağı olması gerektiği gibi olmalıdır. Kıyması dana etiyle malak etinin karışımından yapılmalıdır. Gerçek bağırsak içine basılmalıdır. Sucuğu sevmeyenimiz yoktur. Çoğu insanlar sucuğu çok severler ama kızartmayı ve pişirmeyi bilmezler. Sucuk pişiriyorum diye sucuğu takır takır kurutur. Sucuğu pişirmeyi veya kızartmayı bilmemek ayıp değildir. Sucuk pişirmenin püf noktasını bilmek gerekir. Sucuk pişirmek için ilk önce sucuğu soymakla işe başlanır. Yeni doldurulmuş taze sucuk tamamen kurumadığı için bağırsak kolaylıkla soyulur. Yapılması gereken bıçakla sucuğun üzerine çizik atmak gerekir. Gerisini parmaklarınız halleder. Bir de soyulması zor olan sucuklar vardır. Bu tür sucuklar gereğinden fazla kuruduğu için soyulması oldukça zordur. Kuru sucukların bağırsağını temizlemek aslında gayet basittir. Sucuğu musluktan akan suyun altına tutmak ve parmaklarınızla hafif ovuşturarak bağırsağı nemlendirmeniz yeterlidir. Böylece kuru olan sucuk daha kolay soyulacaktır.

Sucuk Pişirme Teknikleri

Sucuk sade olarak ya da bazı malzemeler kullanılarak pişirilir. Sucuk pişirme ve sucuk kızartma çok ayrı şeylerdir. İkisini birbirinden ayırmak gerekir. Sucuk pişirmek için yapılması gerekenler; sucuk tavada pişirilir, sahanda pişirilir, pişirme sacı üzerinde pişirilir, ocak üzeri tost makinasında pişirilir ve hatta pişirme kâğıdı içinde de pişirilebilir. Yapmanız gereken sucuğu soyup isteğinize göre doğrayıp sonra kullanacağınız aleti ısıtmanız gerekir. Sucuğu yağ kullanarak veya yağsız olarak pişirebilirsiniz. Sucuk yağlı olduğu zaman sucuğu pişirirken yağ kullanmak gerekmez. Fazla yağlı olmayan sucuğu pişirirken ise yağ konur. Eğer sucuk orta yağlıysa, aletin tabanına istenilen miktarda yağ ilave edilir ve alet ısıtılır. Yağ kızardıktan sonra dilimlenmiş sucukları dizelim. Üzerine iki kaşık su gezdirilir ve her iki tarafı da pişirilir. Pişen sucuklar ılıyınca servis tabağına alabilirsiniz.

Tavada Kaşarlı Sucuk Kızartması Tarifi

Malzemeler

  • Bağırsağı soyulmuş ve dilimlenmiş sucuk,
  • Bir bardak kaşar peyniri rendesi,
  • Kızartmak için bir çorba kaşığı tereyağı

Tarifin Yapılışı

İlk önce tavaya tereyağını koyup eritelim. Tereyağımız iyice kızdıktan sonra sucukları diziyoruz ve her iki tarafını da kızartıyoruz. Kızaran sucukların üzerine kaşar rendemizi ilave ediyoruz. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak birkaç dakika bekletiyoruz. Kaşarlar eriyince sıcak olarak servis yapıyoruz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sucuk İçi Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk İçi Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Yemekleri Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Bağırsağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sucuk Bağırsağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kangal Sucuk Tarifi ve Malzemeleri

Kangal Sucuk Tarifi ve Malzemeleri

Sucuk Kaç Kalori?

Sucuk Kaç Kalori?