sucuk.gen.tr https://www.sucuk.gen.tr Sucuk, Sucuk Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sucuk.gen.tr Thu, 10 Mar 2016 00:00:00 +0000 Fri, 06 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kaşarlı Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/kasarli-sucuk.html Mon, 26 Nov 2018 15:57:31 +0000 Kaşarlı Sucuk, Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında olan olan sucuk ile kaşar peynirinin en güzel şekilde hazırlanmış hali olan muhteşem ve doyumsuz bir lezzettir. Kahvaltı sofralarını bir ziyafete dö Kaşarlı Sucuk, Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında olan olan sucuk ile kaşar peynirinin en güzel şekilde hazırlanmış hali olan muhteşem ve doyumsuz bir lezzettir. Kahvaltı sofralarını bir ziyafete dönüştürmek isterseniz bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Kaşarlı Sucuk İçin Malzemeler,
 • 1 tatlı kaşığı margarin veya tereyağı
 • 150 gram dana sucuk
 • 150 gram kaşar peyniri
 • Yeteri kadar karabiber
Kaşarlı SucukKaşarlı Sucuk Hazırlanışı,

ilk olarak kaşar peynirini rendeleyerek hazır hale getiriyoruz. Daha sonra sucuğu önce ortadan ikiye, daha sonra ise dört parçaya diliyoruz. Ardından bir miktar daha kalın olacak şekilde küp küp doğruyoruz. Yanmaz yapışmaz teflon tavayı ocağın üzerine alıyoruz. Daha sonra margarin veya tere yağını atıp bir miktar kızdırıyoruz. Üzerine sucukları atıp sürekli karıştırmak sureti ile güzelce pişiriyoruz. Ardından ocağın altını kısıp kaşarları sucukların üzerine, tavanın her tarafına eşit olacak şekilde serpiştiriyoruz.
Kaşar peyniri tamamen eriyinceye kadar pişiriyoruz. Daha sonra üzerine kara biber serpiştirip, sıcak olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun...

Not: Daha hafif olmasını isterseniz, tereyağı veya margarin kullanmayabilirsiniz.  
]]>
Kangal Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/kangal-sucuk.html Tue, 27 Nov 2018 07:30:23 +0000 Kangal Sucuk, özellikle hafta sonu sofralarımızı neşelendiren lezzetli bir bir besindir. Çocukların bayılarak tükettiği bu lezzetin yapımı oldukça kolay olması ve piyasada bir çok işletmenin hazırlayarak satışa sunmuş oldu Kangal Sucuk, özellikle hafta sonu sofralarımızı neşelendiren lezzetli bir bir besindir. Çocukların bayılarak tükettiği bu lezzetin yapımı oldukça kolay olması ve piyasada bir çok işletmenin hazırlayarak satışa sunmuş olduğu bu lezzet evimizde de hazırlanması oldukça kolaydır. Özellikle hayvan kesildikten sonra parça etlerin alınmasından sonra kemiklere yapışık olan ufak et parçalarının  değerlendirmesi ve saklamasını oldukça kolay olmasında pratik bir besindir. Sucuk içinde bulunan besinlerin yarı geçirgen bağırsak yardımıyla sucuğun özünde bulunan su dışarıya yavaş ve kontrollü bir şekilde atılması sağlanır. Bu arada sucuğun içinde bulunan baharatlar yardımıyla, kuruyarak bakterilerin çürümesi engeller. Böylece et uzun süre saklanarak korunur ve istenilen zaman halinde tüketilir. Sucuk hazırlanırken içine konulan yağın ise rolü oldukça büyük olup etin pişme aşamasında yumuşak kalması sağlanır. Sucukların asılı kalmasıyla bağırsak ve sucuğun sürtünmeden veya temastan korunması sağlanır. Böylelikle yarı geçirgen zarın nüfus ettiği alanın tadını ve nemini almayarak sucuğun tadının bozulmasını engeller. Bu nedenle hazırlanan sucuk ipe asılmaktadır. 

Kangal Sucuk Hazırlanışı
Hazırlanışı oldukça kolay olan kangal sucuğun malzemelerini hazırlarken eğer eldiven kullanmayacaksanız ellerin temizlenmesi ve tırnakların kısa olması gerekir mümkün ise antibakteriyel sabun kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Malzemeler hazırlanırken çalışılan yüzeyin temiz olması gerekir ayrıca tezgahımız ahşap olması halinde sucuk içi hazırlanırken yağın çekmemesi amacıyla naylon veya ince folyoyla tahta kaplanır. Böylelikle hem yağ tezgaha geçmez hemde tezgahı uzun uzadıya temizleme işlemiyle fazlaca uğraşılmaz.

Kangal SucukKangal Sucuk Hazırlanmasında Gerekli Malzemeler
 • 2 kg dana döş eti
 • 200 gram kadar kavram (iç) yağ,
 • 1 çorba kaşığı kadar toz biber, kimyon, yenibahar ve karabiber,
 • 1,5 çorba kaşığı tuz,
 • 15 diş kadar ezilmiş ve çekilmiş sarımsak,
 • 5-6 metre kurutulmuş sucuğun konulacağı bağırsak,
 • 1 su bardağı kadar sirke,
 • Elle çevrimi yapılan kıyma makinesi ve sucuk başlığı,
 • Bağlamak için kullanılan pamuklu yorgan ipi,
Dana döş eti kıyma makinesinde çekilerek geniş bir leğenin içine alınır. İçine toz biber, kimyon, yenibahar, karabiber ve tuz eklenerek baharat ve tuzun kıymamız üzerinde güzelce yoğrulur. Baharat ile bütünleşen kıymamız yaklaşık olarak 1 saat bekledikten sonra 24 saat buzdolabında dinlenmeye alınır. Akabinde sucuk bağırsağı alınır. Bu bağırsak derin bir kap içerisine konulan  kaynamış suyumuzun için yaklaşık sirke eklenerek bağırsağın açılması ve genleşmesi için bir müddet bekletilir. Sıcak su içerisinde bağırsak açılıncaya kadar bekletilir. Kaynar suda fazla bekletilen zar birbirine geçmeden sıcak sudan çıkartılır. Dolaptan çıkarttığımız sucuk kıymamız kıyma makinesine takılan bir aparat yardımıyla bağırsağın içine aktarılır. Bağırsak içine kıymamız çekilirken içinde hava olmamasına dikkat edilir. Yavaşça kıyma makinesi yardımıyla doldurulan kıymamız içinde boşluk oluşmaması için kıyma bağırsağa doğru bastırılır. Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra sıkıca hava almayacak şekilde pamuklu bir iple bağlanan kangal sucuğumuz serin bir alanda veya güneşin görmediği bir bölgede 5-6 gün kadar asarak dinlendirilir. Bu dinlenme aşamasında sucuk asılarak herhangi bir yere temas olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kangal sucuğumuz kururken fazla su kıymadan bağırsak yardımıyla yavaş yavaş uçacağından sucuğun rengi kırmızılaşarak değişir. Kuruyan kangal sucuğumuz tüketilmeye hazır hale gelir. 
]]>
Fırında Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/firinda-sucuk.html Tue, 27 Nov 2018 22:27:04 +0000 Fırında sucuk, fırında sucuk çok sevilerek tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Damak tadına göre farklı şekillerde hazırlanabilen bir lezzettir. Fırında sucuk hem kahvaltılar için sebzeli yapılır hem de akşam Fırında sucuk, fırında sucuk çok sevilerek tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Damak tadına göre farklı şekillerde hazırlanabilen bir lezzettir. Fırında sucuk hem kahvaltılar için sebzeli yapılır hem de akşam yemekleri için sucuk kebap yapılabilir. Oldukça lezzetli ve pratik olan tariflerdir. Kimsenin kolay kolay hayır demeyeceği lezzetlerdendir fırında sucuk yemekleri. Çabuk ve lezzetli olması ise ev hanımları için daha cazip olmasını sağlıyor. Şimdi bu güzel lezzetlerin tariflerine bakalım.

Fırında SucukKahvaltılık fırında sucuk yapımı için gerekli malzemeler

 • 1 adet sucuk
 • 2 adet yeşil biber
 • 2 adet kırmızı biber
 • 2 adet domates
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı kadar tuz

Kahvaltılık fırında sucuk yapılışı, fırında kahvaltılık sucuk yapmak için ilk olarak sebzeler yıkanır. Ardından küp küp doğranır ve bir borcama alınır. Üzerine sucuklar dilimlenerek eklenir. Üç yemek kaşığı sıvı yağ ve bir çay kaşığı tuz atılarak harmanlanır. Yüz seksen derece fırında yaklaşık yirmi beş dakika kadar pişirilir ve ardından fırından çıkarılarak servis edilir İsteğe göre pişirirken fırın poşeti de kullanılabilir.

Fırında sucuk kebabı yapımı için gerekli malzemeler

 • 3 adet orta boy kuru soğan
 • 2 adet domates
 • 4 adet yeşil biber
 • 1 adet sucuk
 • 1 çay kaşığı tu
 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ

Fırında sucuk kebabı yapılışı, sebzeler yıkanır. Soğanlar ve domatesler halka şeklinde dilimlenir. Bir fırın tepsisi alınır ve içerisine dizilir. Ardından biberler de dilimlenerek tepsiye eklenir. Sucuk parmak uzunluğunda parçalara ayrılır ve ardından ortadan kesilir.Sebzelerin üzerine dizilir. Tuz ve sıvı yağ eklenir.  Önceden ısıtılmış 200 derce fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

Fırında milföylü sucuk yapımı için gerekli malzemeler

 • 6 adet milföy
 • 3 adet parmak sucuk
 • 2 su bardağı rendelenmiş kaşar

Fırında milföylü sucuk yapılışı, sucuklu tarifler arasında en pratik ve lezzetli olanıdır. Yapımı için sucuklar ince ince dilimlenir. Altı adet yufka yan yana konularak merdane yardımı ile hafif açılır ve parçalar ikiye üç şeklinde bir dikdörtgen oluşturularak birleştirilir. Bu büyüklükte bir borcama alınır. Üzerine iki su bardağı kaşar rendesi serpilir. Ardından dilimlenmiş sucuklar eklenir ve iki yüz derece fırında kızarana kadar pişirilir. afiyet olsun.

]]>
Sucuk Izgara https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-izgara.html Wed, 28 Nov 2018 05:36:25 +0000 Sucuk Izgara, Hafta sonları ailecek geçirilecek pikniğinize ayrı bir bir tat ve lezzet oluşturan sucukta ızgara keyfi mangal da hazırlanışı oldukça pratik ve lezzetli bir lezzettir. Sucukta ızgara keyfi bir çok kişinin pratik ol Sucuk Izgara, Hafta sonları ailecek geçirilecek pikniğinize ayrı bir bir tat ve lezzet oluşturan sucukta ızgara keyfi mangal da hazırlanışı oldukça pratik ve lezzetli bir lezzettir. Sucukta ızgara keyfi bir çok kişinin pratik olarak karnını doyurmasını sağlayan ekonomik bir lezzettir. Öğrencilerin, ailelerin ve arkadaşların pekişmesini sağlayan sucukla mangal keyfi ağzınızı neşelendirecek bir besindir. 

Sucuk IzgaraSucukta Izgara Keyfi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 kangal sucuk
 • 2 adet orta boy domates,
 • 4 adet çarliston biberi,
Sucuk Izgara Sos Malzemeleri
 • 2 adet orta boy domates,
 • 1 tatlı kaşığı sumak,
 • Bir tutam taze soğan,
 • Tuz,
Sucuk Izgara Hazırlanışı
Kangal sucuğumuz irice dilimlenir ve sucukla aynı boylarda domates ve biber dilimlenerek bir şiş yardımı ile sucuk, biber ve domates şişin sonuna kadar dizilir. Bu işlem bütün malzemelerimizi bitinceye kadar bütün şişlerimiz için gerçekleşir. Akabinde daha önceden hazır ettiğimiz mangalımıza, mangal kömürü aktarılarak ateşimiz yakılır. Mangal kömürümüz tutuşup ateşimiz korlandıktan sonra şişler güzelce mangala dizilir. Bu arada hafif hafif pişen sucuğumuz yavaş yavaş yağını verir. Bu arada yağa sinen mangal kömürü ekmeğimize çekilir. Yağı biraz veren sucuk tam anlamıyla pişmesi için sucuk ızgaramız tekrardan ateşe koyulur üzerine lavaş ekmeğimiz konularak sucuğun aromasını alarak ateş üzerinde sıcacık olur. Bu arada farklı bir kişi tarafından sucuk ızgaramızın sosu hazırlanır. Sos için 2 adet orta boy domates rendelenir, ince kıyılmış bir tutam taze soğan, 1 tatlı kaşığı sumak ve yeteri kadar tuz atılarak ızgaranın farklı bir alanın pişirilir. sosumuz kaynayınca ocaktan alınır. Bu arada mangal üzerinde pişen lavaşımız bir tabağa alınır ve pişmesi tamamlanan sucuğumuz lavaşın üzerine çekilerek üzerine sosumuz gezdirilerek servisi edilir. Afiyet olsun. 
]]>
Rüyada Sucuk Yemek https://www.sucuk.gen.tr/ruyada-sucuk-yemek.html Wed, 28 Nov 2018 16:51:21 +0000 Rüyada sucuk yemek, rızka, mirasa, mala ya da gelire delil sayılır.  Rüyada sucuk yeme, uzak olmayan bir akrabadan yarar göreceğine; sucuk ekmek yiyecek ise, kısmetin açılmasına, bolluğa ve f Rüyada sucuk yemek, rızka, mirasa, mala ya da gelire delil sayılır.  

Rüyada sucuk yeme, uzak olmayan bir akrabadan yarar göreceğine; sucuk ekmek yiyecek ise, kısmetin açılmasına, bolluğa ve ferahlığa delalet eder. 

Rüyada sucuk kesmek, uzunca yoldan gelecek konuğa delil sayılır.

Rüyada sucuk kızartmak, kısa zaman içerisinde alınacak sevinçli bir habere, eğer kızartılan sucuk kokuyor ise, edinilen harika haberin daim kılındığına ya da uzunca vadeli süreceğine işarettir. 

Rüyada sucuklu yumurtaya rastlamak, kısa yoldan eşya sahibi olunacağına delil sayılır.

Rüyada sucuk satmak, sahip olunan bir malın elden çıkarılmasıyla ya da kira geliriyle rahata çıkılarak parasal sıkıntılardan kurtulacak olmaya delil sayılır. 

Rüyada sucuk almak, uzunca müddetten beri peşinde olunan bir hesabın lehte kapanması, bilgi beklenen bir eşya veya kalıt girişinin hisseler, taksitler şeklinde gelmesine delil sayılır. İşleriniz sebebinden çok fazla miktarda yorulduğunuzu, belli bir süre dinlenmeniz gerektiğini işaret eder. Elde edilmesi basit, haram paradır. 

Rüyada sucuk yediğinizi görme, kısmetinizin ayağınıza geldiğine, minik bir adamın sizi ona yaklaştıracağına, fakat gözünüzü açarak bu görünmez fırsatı yakalamanız gerektiğine işarettir. 

Rüyada Sucuk YemekRüyada sucuk yüklemek, sucuk yaptığını görme, tatil amaçlı ifade edilecek tasarıya, aile büyükleriyle çıkılacak tatile delalet eder. Rüyada sucukla yapılan yemekleri görme yemeğin içine sucuk doğramak, kalabalığa ikramda yer almaya, hayır işlemeye yorumlanır.  

Rüyada sucuğu yaş görme, üzüntüye, rüyada kuru sucuğa  rastlamak ise neşeye, sevince delalet eder. 

Rüyada sucuk yeme, rüya sahibi amaçlı nasip demektir. Bu arkadaşımızın bahtının açılmasına, talihli olmaya, mukadderatının güzelliğine işaret eder. Bu rüyaları gören bireylerin gelir kaynakları çok fazla miktarda çeşitlidir. Birisi olmazsa, diğerinden kesinlikle rızkını elde edebilir. Karşılarına her vakit hayırlı olacak işler çıkar. Bu kişiler elde etmeyi istedikçe, yaşamlarında muvaffakiyet ve mutlu olmak yanlarında olacaktır. Bu rüyalar kişilere sıhhatli bir hayat, uzunca aynı ritimde devam eden huzurlu hayat ve hayatında geçim sıkıntısı çekmeme benzeri pozitif tabirler getirir. 

Rüyada sucuklu yumurta yeme, rüya sahibinin hayatının huzurlu aynı ritimde devam etmesine, iş hayatının düzene girmesine, kazançlarının fazla miktarda meydana gelmesine işaret eder. Bu kişiler başkalarının hakkını yemeden, onların mallarına kayıp vermeden, bizzat gayretleriyle rızıklarını kazanacaklardır. Bu düşü gören kişiler her vakit kendileri geçim yöntemini bulabilir. Sucuk ekmek yiyecek ise, rüya sahibinin varlıklı birisi olacağına, ileride ailesine çocuklarına denli yetecek eşya varlığının meydana gelmesine deyim edilir. Bu kişiler hep kendilerine harika kazançlar getirecek yatırımlara girerler. 

Rüyada çiğ sucuk yediğini görme: Bir kimsenin düşlerinde sucuk yediğini görmesi; o arkadaşımızın kısmetinin ayağına geldiğine, minik bir arkadaşımızın onu ona yaklaştıracağına, fakat gözünü açarak bu görünmez imkanı yakalaması gerektiğine yorumlanır. İşyerinde terfiye, rahatlamaya, dostlarla eğlenmeye, hayırlı uğraşlara gireceğine, mutluluğu aramaya, öğrenilecek hayırlı bilgi duymaya, sıhhatli yaşama, memuriyette mevkiye ulaşacağına, kazançlı zamanlara, vefalı çocuğa, mülke geliyor olacak fazlalığa delil sayılır. 

Rüyada sucuk kesmek ve yeme, bireylerin misafirperver meydana gelmesine, evine gelenleri canı gönülden karşılamasına, güler yüzlü meydana gelmesine deyim edilir. Bu bireylerin evi dolup dolup taşar. Bu sebeple çevre]]> Sucuk Nasıl Yapılır https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-nasil-yapilir.html Thu, 29 Nov 2018 07:04:29 +0000 Sucuk nasıl yapılır: Sucuk deyince ilk akla gelen şehir Kayseri olur. Fakat sucuk şimdi dünyanın her yerinde üretiliyor. Sucuk alan kişiler sucuğun tazeliğine dikkat etmeli ve son kullanma tarihi geçen sucuklar almamalılar. Sucuk Sucuk nasıl yapılır: Sucuk deyince ilk akla gelen şehir Kayseri olur. Fakat sucuk şimdi dünyanın her yerinde üretiliyor. Sucuk alan kişiler sucuğun tazeliğine dikkat etmeli ve son kullanma tarihi geçen sucuklar almamalılar. Sucuk iki farklı şekilde yapılır. Tavuklu sucuk ve etli sucuk olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Etli sucuk sağlık bakımından daha sağlıklıdır. 
Marketlerde, bakkallarda veya kasaplarda satılan sucuklar pek tüketilmemelidir. Sucuk yapımı evde de kolay bir şekilde yapıldığı için evde yapım sucuklar tercih edilmelidir. Sucuk yapmanın herhangi bir zorluğu yoktur, her insan rahatlıkla evinde yapabilir. 

Sucuk Yapımı İçin Malzemeler,
 • 5 kilogram dana kıyma et
 • 6-7 tane sarımsak
 • 3 yemek kaşığı pul biber
 • 3 yemek kaşığı karabiber
 • 3 yemek kaşığı yeni bahar
 • 3 yemek kaşığı tuz
 • 2 su bardağı su
 • 4-5 tane dana bağırsak
Sucuk Nasıl YapılırSucuk Yapılışı,

İlk olarak derin bir plastik kaba tüm malzemeler konulur sırasıyla ve güzel bir şekilde yoğrulur. Etler iyicene malzemelerle karışana kadar yoğrulmaya devam edilir. Yoğrulma bittikten sonra üzeri bir bez ile kapatılır ve bir gün dinlenmesi için bekletilir. Baharatların ve sarımsağın et ile iyicene karışması ve kokusunu vermesi için bekletilir. Bir gün sonra bez kaldırılır ve bekleyen sucuğun tuzuna ve baharatına bakılır sonra yine yoğrulmaya devam edilir. Eğer tarifteki malzemeler sizin damak tadınıza az veya çok geldiği zaman damak tadına göre malzemeleri göz kararı koyabilirsiniz. Sucuk yapması bittikten sonra kıyma makinesi yardımıyla bağırsakların arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde doldurulur. Uzunluğu ve kısalığı isteğe göre konulur. Ve isteğe göre doldurulduktan sonra bağırsaklar kalın bir ip ile bağlanır ve halka şeklinde yapılır. İsteğe göre uzun olarak da yapılır. Bu şekilde tüm sucuklar bitene kadar doldurulur ve sonra kuruması için asılır. Asılan sucukların sularının daha iyi çıkması için iğne ile bir kaç yerinde delinir. Dinlenmesi ve kuruması için 3-4 gün beklenir.

 Afiyet Olsun.
]]>
Sucuk Yemekleri https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-yemekleri.html Thu, 29 Nov 2018 08:21:32 +0000 Sucuk Yemekleri, Sucuk doyurucu özelliği nedeniyle bir çok yemek içerisinde kullanılan değerli bir besin türüdür. Sucuktan bir çok yemek yapılmaktadır. Yapılan bu yemekler yöresel ve bölgesel damak tadına ilişkin farklılık Sucuk Yemekleri, Sucuk doyurucu özelliği nedeniyle bir çok yemek içerisinde kullanılan değerli bir besin türüdür. Sucuktan bir çok yemek yapılmaktadır. Yapılan bu yemekler yöresel ve bölgesel damak tadına ilişkin farklılık arz etmektedir. Çocuklar ve yetişkinlerin beğenerek tükettikleri sucuk yemekleri damaklarda ayrı bir lezzet oluşturmaktadır. Başlıca yapılan sucuk yemekleri; Güveçte sucuklu tavuk sarma, sucuklu biberli tortilla, güveçte sucuklu yumurta, sucuklu kaşarlı milföy böreği, ıspanaklı sucuklu kiş, sucuklu gözleme, sucuklu menemen, sucuklu kaşarlı konya pidesi, sucuk ile yapılan başlıca bir kısım yemek türleridir. Bir kısım sucukla hazırlanan sucuklu sandviç, sucuklu kaşarlı sandviç, peynirli kaşarlı sucuklu poğaça ise pratik olarak hazırlanan kahvaltılık besin değeri yüksek yiyecek türleridir. Bu gün sizlerle birlikte sucuklu sebze yemeği hazırlayacağız.

Sucuklu Sebze Yemeği Malzemeleri
 • Yarım Kangal sucuk,
 • 2 domates,
 • 2 küçük boy soğan,
 • 2 sivri biber (yeşil ve kırmızı),
 • 1 tutan karabiber ve çekilmiş kimyon,
 • 1 tutan tuz,
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ,
 • 1 orta boy havuç

Sucuk YemekleriSucuklu Sebze Yemeği Hazırlanışı

Bir tava içerisine tavanın dibi ıslanacak kadar sıvı yağ koyularak yağın hafiften kızması beklenir. Bu arada 2 adet küçük boy soğanımız yuvarlak şekilde halka biçiminde doğranarak tavaya atılarak yaklaşık 2-3 dakika kadar soğan halkalarının yumuşaması için karıştırılarak pişirilir. akabinde ince ince doğranan havuçlarımız tavanın içine aktarılarak pişirilmeye devam edilir. Havuçlarımız hafiften yumuşayınca içine yarım kangal iri iri küp şeklinde doğranan sucuklarımız atılır. Bu arada kısık ateş de sucuğun yağının vermesi beklenir. Bir doğrama tahtası yardımı ile 2 adet domatesimiz ve  biberimiz kıyılarak tavanın içine eklenir. Domatesimiz suyunu verince yaklaşık 15 dakika kadar pişirilir. Sucuklu sebze yemeğimiz pişmeye yakın 1 tutam tuz, 1 tutam karabiber ve çekilmiş kimyon eklenerek pişen yemeğimiz ocaktan alınır. Bir servis tabağına alınan sucuklu sebzeli yemeğimizin üzerine ince ince kıyılmış maydanoz eklenerek servis edilir. Afiyet olsun. 

]]>
Sucuk Kaç Kalori https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-kac-kalori.html Fri, 30 Nov 2018 02:46:11 +0000 Sucuk kaç kalori, Sucuk et ve baharatın birleşimi ile ortaya çıkan bir et türü olarak bilinir. Sucuk son zamanlarda en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Sucuğu birçok yemek çeşidi yapılmaktadır. Sucuk yapımı kolay oldu Sucuk kaç kalori, Sucuk et ve baharatın birleşimi ile ortaya çıkan bir et türü olarak bilinir. Sucuk son zamanlarda en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Sucuğu birçok yemek çeşidi yapılmaktadır. Sucuk yapımı kolay olduğu için evde yapımı tercih edilir. Sucuk tavuklu ve etli olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Et sucuk sağlık bakımında daha sağlıklı ve güvenilir olduğu için daha çok tercih edilir. Sucuk baharat ve etten yapıldığı için kalori bakımında oldukça fazladır. Ve çok tüketilmemesi tavsiye edilir. Diyet yapan ve midesinde rahatsızlığı olan kişiler çok tercih etmemelidir. Sucuk denilince ikinci akla gelen ise sucuklu yumurtadır. Bunun yanı sıra sucuk ile yapılan birçok yiyecek vardır. Protein, yağ ve demir açısında yüksek değerlere sahip olduğu için sağlık açısında yararlıdır.

Sucuk Kaç Kalori100 gram sucuk kaç kalori;
 • 5,15 gram karbonhidrat
 • 14 gram protein
 • 28 gram yağ
 • 1 gram lif
 • 61 miligram kolesterol
 • 1050 miligram sodyum 
 • 360 miligram potasyum
 • 104 miligram kalsiyum
 • 92 miligram A vitamin
 • 0,25 miligram C vitamin
 • 2,50 miligram demir
]]>
Sucuk Köftesi https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-koftesi.html Fri, 30 Nov 2018 15:21:59 +0000 Sucuk Köftesi, Sarımsağın doğal aramasıyla ayrı bir lezzet alan sucuk köftesi bir çok kişi tarafından beğenilerek tüketilen bir besindir. Evlerimizde annelerimizin sık sık yapmış olduğu sucuk köftesi oldukça lezzetli olup Sucuk Köftesi, Sarımsağın doğal aramasıyla ayrı bir lezzet alan sucuk köftesi bir çok kişi tarafından beğenilerek tüketilen bir besindir. Evlerimizde annelerimizin sık sık yapmış olduğu sucuk köftesi oldukça lezzetli olup ağız sulandıran bir lezzettir. Sucuk köftesi içinde bulunan birçok farklı baharat türünden kaynaklı olarak bir çok kişi tarafından severek tüketilmekte olup. Çocukların severek tükettiği, kalori ve besin değeri yüksek olan bir yemek çeşidi olmaktadır.
 
Sucuk KöftesiSucuk Köftesinin Malzemeleri
 • 500 gram orta yağlı kıyma,
 • 1 çay kaşığı kadar kırmızı toz biber, pulbiber ve tuz, 
 • 1 çay kaşığı kadar kimyon, karabiber, dağ kekiği,
 • Bir tutam kadar 7 baharat (7 baharat damak lezzetine göre bir miktar az veya çok arttırılabilir
 • 1 bayat somun ekmek içi veya kıvamına göre 2-3 yemek kaşığı kadar galeta un, 
 • Baharatlardan her birinden 1, 5 çay kaşığı
 • 2-3 diş sarımsak çekilmiş sarımsak,
 • 2 çay kaşığı kadar sıvı yağ, 
 • 1 orta boy domates,
 • Bir tutam maydanoz,
Sucuk Köftesi Hazırlanışı,

Geniş bir kap içerisine alınan 500 gram kadar orta yağlı kıymamızın üzerine 1 çay kaşığı kadar toz biber, pul biber ve tuz eklenerek yoğrulur. Akabinde sucuk köftemizin baharat lezzeti kazandırmak için 1 çay kaşığı kadar kimyon, karabiber, dağ kekiği ve ince çekilmiş sarımsağımız eklenerek kıymanın baharatları çekmesi için iyice karıştırılır. Bu esnada içine ufalanmış 1 somun ekmek için yada 2-3 kaşık kadar galeta un eklenerek somun ekmek için malzeme ile bütünleşinceye kadar yoğrulur. Yoğurulması tamamlanan sucuk köftemiz tezgah üzerinde 1 saat kadar dinlendirildikten sonra cevizden büyük şekilde yuvarlar parçalara ayrılır ve elimizle düzeltilen sucuk köftemiz bir tabağa güzelce dizilir. Bütün köftelerimiz hazır edildikten sonra üzeri aleminyom folyo ile kapatılarak dolabımızda dinlenmesi için yaklaşık olarak 3-4 saat bekletilir. Dolapta dinlenmesi tamamlanan köftelerimizi daha önceden bir tava içine 2 çay kaşığı dökülen sıvı kızgın yağın içine sırası ile dizilir. Sucuk köftemiz kısık ateşte ufak ufak pişince yağını tavaya verecektir. köftemizin bir yüzü pişince diğer yüzü çevrilerek 2 tarafı da pişirilir. Pişen sucuk köftelerimiz servis tabağına dizilir etrafına ince ince doğranan domatesler dizilir ve üzerine ince kıyılmış maydanoz eklendikten sonra servis edilir. 

Afiyet olsun. 
]]>
Evde Sucuk Yapımı https://www.sucuk.gen.tr/evde-sucuk-yapimi.html Sat, 01 Dec 2018 00:06:11 +0000 Evde Sucuk Yapımı, Kıyılıp içine baharat katılarak yoğrulan etin, kurutulmuş sığır ince bağırsağına doldurulmasıyla yapılan bir çeşit sarmısak soslu yiyecek. Dünya standartlarında sucuk, kuru ve yarı kuru fermente bir Evde Sucuk Yapımı, Kıyılıp içine baharat katılarak yoğrulan etin, kurutulmuş sığır ince bağırsağına doldurulmasıyla yapılan bir çeşit sarmısak soslu yiyecek. Dünya standartlarında sucuk, kuru ve yarı kuru fermente bir sosistir, şeklinde tarif edilmektedir. Gerçekten de sucuk laktik asit bakterilerince olgunlaştırılan bir et mamülüdür. sucuk yapımında manda ve ya sığır eti kullanılır. Bunların içine koyun eti de katılabilir. Lezzet ve görünümün düzeltilmesi için kuyruk yağı mutlaka ilave edilmelidir.

Et sucuğu tüketimi ülkemizde olduğu gibi sofralarımızda yaygındır. Sabah kahvaltılarından tutun, pizza, tost ve benzeri ayaküstü yaşamda çok kullanılan bir gıda ürünüdür. Et sucuğu yapımı çok karmaşık bir üretim yöntemi değildir. Evde veya yüksek miktarlarda fabrikalarda fabrikasyon usulü yapımı çok yaygındır. Et sucuğu yapımında şu ya da bu biçimde yapılması gibi bir dayatma geçerli değildir. Çünkü damak tadına bağlı olarak kullanılan malzemelerde oynama yapılabilir. Fakat vazgeçilmezleri arasında olanlar uygun kıyma ve sarımsaktır. Diğer baharat çeşitleri damak zevkinize göre ayarlamakta bir sakınca yoktur, tamamen bir karıştırma işlemi ve sonrasında bağırsaklara ve ya temiz pamuklu bezlere doldurulmasından ibarettir.

Evde Sucuk YapımıEvde sucuk için Malzemeler
 • 3 kg sucukluk dana eti
 • 100 g sarımsak
 • 60 g tuz 
 • 1-1,5 yemek kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı kimyon
 • 4 yemek kaşığı toz biber 
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • 3 metre kadar kurutulmuş bağırsak 

Yapılış Tarifi: Tüm malzemeleri rahatça hareket edeceğiniz büyükçe bir leğenin içine koyup yoğurunuz. Yoğurduktan sonra üzerini bir bezle örtelim ve bir gece serin bir yerde dinlendirelim. Ertesi gün az miktarda pişirerek tuzunu ve baharatını kontrol edip damak zevkinize uygun hale getirip tekrar yoğurunuz. Kıyma hamurunu bağırsaklara dolduracaksınız bu aşamada bir kıyma makinesi size çok yardımcı olacaktır, böyle bir imkanınız yok ise evde bulunan huni yardımıyla hiç boşluk bırakmadan sıkı bir şekilde doldurabilirsiniz. Yeteri uzunlukta isteğe bağlı uzunluk elde edilince aralar da pamuk ipliği yardımıyla bağlayıp halka şekline getirebilirsiniz. Yok, eğer bez torba kullanacaksanız yeteri miktarda kıyma hamuru bez torbalara koyarak merdane yardımıyla her yere eşit dağılacak şekilde yassılaştıralım. Bu şekilde bütün sucukları bağırsaklara doldurup, bitince sucukları hafif kuruması için serin bir yere asıp kurutunuz. Fazla suyunun çıkması için sucukları toplu iğne ucuyla birkaç yerinden delmeyi unutmayın.
]]>
Cevizli Pekmezli Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/cevizli-pekmezli-sucuk.html Sat, 01 Dec 2018 22:53:32 +0000 Cevizli pekmezli sucuk, Elazığ ve Artvin illerinde dut veya üzüm pekmezi ile yapılır. Orcik veya köme de denilir. Şekil itibari ile sucuğa benzediği için cevizli sucukta denilir. Daha önceleri yazdan yapılır ve kı Cevizli pekmezli sucuk, Elazığ ve Artvin illerinde dut veya üzüm pekmezi ile yapılır. Orcik veya köme de denilir. Şekil itibari ile sucuğa benzediği için cevizli sucukta denilir. Daha önceleri yazdan yapılır ve kış için saklanır ve kışın tüketilir. Kış aylarında insanlar gerekli enerjilerini bunlar ile sağlarlar. Yüksek miktarda enerji verici özelliğe sahiptir. İçerisinde sodyum ve potasyum bulunur. Kişi sağlığı için oldukça faydalıdır. 

Cevizli sucuğun faydaları şunlardır;

 • Potasyum bakımından zengindir ve böylelikle kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • İçerisinde bir çok mineral bulundurur.
 • Yüksek enerji veren proteinler bulundurur.
 • İçerisinde A, D, E, K ve B grubu vitaminleri bulundurur.
 • Vücut doku ve hücrelerinin onarılması ve yenilenmesinde etkilidir.
 • Hormon ve enzim üretimine katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Kansızlık için oldukça faydalıdır.

Cevizli Pekmezli SucukCevizli pekmezli sucuk yapımı için gerekli malzemeler

 • 2 bardak üzüm pekmezi
 • 3 su bardağı su
 • 1/2 su bardağı un
 • 1/2 su bardağı nişasta
 • 1/2 su bardağı şeker
 • 1/2 kilogram ceviz içi
 • İğne ve iplik

Cevizli pekmezli sucuk yapılışı, 

Sucuk yapımı için ilk olarak cevizler hazırlanır. Cevizler iğne yardımı ile ipliğe geçirilir ve bir kenara alınır. Ardından pekmez ve su ile şeker bir kaba alınarak karıştırılır. Bu karışımdan yarım su bardağı alınır ve diğeri tencereye konarak ocağa alınır, altı açılır. O kaynayana kadar ayırdığımız yarım bardak karışıma nişasta ve un eklenerek iyice çırpılır. Tenceredeki malzeme kaynayınca bu karışım eklenerek karıştırılır. Krema kıvamına gelene kadar karıştırılır ve ardından altı kapatılır. Cevizler bu karışıma batırılarak bir yere asılır. On dakika sonra bir daha batırılıp çıkarılır ve bir yere asılır. Serin bir yerde iki üç gün içerisinde kurur ve yemeye hazır olur. Çerezler ile kahveler ile sunulur, oldukça lezzetli ve sağlıklı bu besini evlerinizden eksik etmeyin.

]]>
Cevizli Sucuk Kalori https://www.sucuk.gen.tr/cevizli-sucuk-kalori.html Sun, 02 Dec 2018 00:14:31 +0000 Cevizli Sucuk Kalori, Cevizli sucuk damaklarımızı lezzetlendiren kalori değeri biraz yüksek olan ceviz ve pekmezin birleşmesiyle tüketilen aparatif bir lezzettir. Çoğunlukla çerezciler de ekonomik fiyatlar ile satılan bu lezzetin y Cevizli Sucuk Kalori, Cevizli sucuk damaklarımızı lezzetlendiren kalori değeri biraz yüksek olan ceviz ve pekmezin birleşmesiyle tüketilen aparatif bir lezzettir. Çoğunlukla çerezciler de ekonomik fiyatlar ile satılan bu lezzetin yapımı bir zahmetli bir olup kalori değeri içinde bulunan ceviz, şeker ve pekmez de bulunan kalorinin yüksekliği nedeniyle yaklaşık olarak bir porsiyon olan 100 gram cevizli sucuk da 286 kcal bulunmaktadır. Bu gün sizlerle cevizli sucuğun hazırlanması ve ve içinde bulunan besinlerin kaç kalori olduğu hakkında genel bilgilerde bulunacağız.

Cevizli Sucuk Malzemeleri
 • 4 su bardağı pekmez,
 • 4 su bardağı su,
 • yarım kilo ceviz içi, 
 • Yarım su bardağı nişasta,
 • yarım su bardağı fabrika unu,
 • 1 Çay bardağı şeker
Cevizli Sucuk Hazırlanışı 

Bir tencere içine konulan 1 su bardağı kadar su ve yarım su bardağı nişasta ile yarım su bardağı un konularak, un ve nişasta topaklanmaya kadar karıştırılır. Daha önceden hazır etmiş olduğumuz tencerenin içine 3 su bardağı su ve 4 su bardağı pekmez koyularak üzerine 1 çay bardağı şeker eklenerek karışımımız kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynamaya yakın daha önce karıştırdığımız nişasta ve un eklenerek kaynatılır. Bu kaynama işleminde oluşan marmelat bozulmaması amacıyla bir tahta kaşık kullanın. Kaynaması tamamlanan şerbetimiz tezgahımıza alınır. Daha önceden ince bir iğne yardımı ile yorgan ipinden geçirilen cevizlerimiz bu karışımın üzerine eklenerek güzelce uygun bir bölgeye asılır. 3-4 gün bekledikten sonra tüketilmeye hazır hale gelir.

Cevizli Sucuk KaloriCevizli Sucuğun Kalori Değerleri

Yapımı tamamlanan cevizli sucuğun bir insanın gün içinde tüketimi yaklaşık olarak 100 gramdır. Cevizli sucuk malzemeleri ve şerbetinde bulunan yaklaşık 100 gram sucuğun içinde bulunan pekmezi için kullanılan, un, nişasta, şekerin kalori değeri 217 kalori olmakla birlikte, cevizli sucuğun içinde bulunan yetir kadar cevizin kalori değeri ise 60 kaloridir. Bu kalori değerleri obezler için biraz yüksek olmasından dolayı rejimde bulunan insanların fazlaca tüketilmesinde fayda bulunmaktadır. 
]]>
Yumurtalı Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/yumurtali-sucuk.html Sun, 02 Dec 2018 21:09:24 +0000 Yumurtalı sucuk: Sucuk ile yapılan bir yumurta çeşididir. Yumurtalı sucuğun yapımı kolay olmasına rağmen lezzetini tutturmak biraz zordur. Yumurtanın çiğ kalması durumunda mide bulantısına sebep olabilir. Yumurtalı suc Yumurtalı sucuk: Sucuk ile yapılan bir yumurta çeşididir. Yumurtalı sucuğun yapımı kolay olmasına rağmen lezzetini tutturmak biraz zordur. Yumurtanın çiğ kalması durumunda mide bulantısına sebep olabilir. Yumurtalı sucuk yapımı birkaç farklı şekilde yapılabilir.İsteğe göre yumurtalar bozulmadan yapılır, isteğe göre yumurta ile sucuk karıştırılır. Sucuk da yine isteğe göre bütün veya küçük dilimlere kesilebilir. sucuklu yumurtanın püf noktası yumurtanın tam pişmesi ve kaliteli sucuğun kullanılmasıdır.

Yumurtalı SucukYumurtalı sucuk malzemeleri;
 • Dana sucuk (isteğe göre tavuk sucuk da kullanılabilir.)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 tutam kekik (isteğe göre katılır.)
 • 3 yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
Yumurtalı sucuk yapılışı;

İlk olarak sucuklar isteğe göre doğranır. Biz bütün ve yuvarlak şekilde doğramayı tercih ediyoruz. Tava seçimi sucuklu yumurtanın lezzeti için önemlidir. Çünkü küçük tavada yumurtalar birbirine karıştığı için pek lezzetini vermez. Büyük tava da yapıldığı zaman yumurta ve sucuklar eşit şekilde sığdığı için daha çok lezzetli olur. Tavının içine yağ konulur ve bir süre ısıtıldıktan sonra içine tuz, sucuklar eklenir ve kızartılır. Sucuklar kızardığı zaman yumurtalar hiç bozulmadan kırılır ve pişene kadar kısık ateşte kızartılır. Pişen yumurtaların üzerine pul biber ve kekik eklenir. İstenilen şekilde servis edilir. 

Afiyet Olsun.
]]>
Sucuk Çeşitleri https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 20:14:37 +0000 Sucuk çeşitleri, kıyılmış olan etin içerisine baharat çeşitleri gibi bazı maddeler katılarak yoğurup, kurutulmuş sığır ince bağırsağına doldurulması ile kurutulup işlem gören bir tür yiyecektir. Sucuğun yapımınd Sucuk çeşitleri, kıyılmış olan etin içerisine baharat çeşitleri gibi bazı maddeler katılarak yoğurup, kurutulmuş sığır ince bağırsağına doldurulması ile kurutulup işlem gören bir tür yiyecektir. Sucuğun yapımında ana malzemesi oluşturan et manda veya sığır eti ile yapılmaktadır. Ancak bazen koyun eti ile de sucuk yapılmıştır. Ancak lezzet bakımından sığır ve manda eti en çok tercih edilen et türüdür. Ana malzemesi olan etin yanı sıra sucuğa asıl tat ve lezzetini veren malzeme kimyon adı verilen güzel kokulu bir baharat çeşididir. Sucuğun daha lezzetli ve yağ oranının orantılı bir halde olması için malzeme içerisine bir miktarda kuyruk yağı konulmaktadır. Sucuğun malzemeleri hazır hale geldikten sonra kurutma işlemine sıra geldiği zaman direk olarak kurutma değilde doğal ve sağlıklı bir halde kurutma işlemi yapılmaktadır. Kurutma işlemi için sucuk malzemeleri yoğurulup hazırlandıktan sonra sığırın ince bağırsağına tüm malzemeler konularak ağzı sıkı bir şekilde bağlanıp hava almasına engel olunarak kurutma işlemi uygulanmaktadır. Sucuk ÇeşitleriSucuk aslında bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Mesela bazı bölgelerde sucuk cevizli yapılarak farklı bir lezzet elde edilmektedir. Bir başka bölgelerde ise tatlı niyetine değişik malzemeler ile yapılmaktadır. Bu tür sucuklarda malzeme açısından farklılık gösterse de normal sucuk yapımı gibi doldurulup kurutularak yapıldığı için ve görünüm olarak da sucuk gibi göründüğü için sucuk adı verilmektedir. Sucuğun görüldüğü üzere birçok çeşidi vardır. Bu tür çeşitleri beraber inceleyip öğrenelim;
 • Pişmiş sucuklar; bu tür sucuklar normal sucuğun tüm malzemeleri ile yapılır ancak diğer sucuk çeşitlerinden farklı olarak kurutma işlemi ile değilde pişirme işlemi ile sucuğun yapımı tamamlanmaktadır. Bilindiği üzere sucuk malzemeleri hazırlanıp sığır ince bağırsağının içerisine doldurularak ağzı sıkı bir şekilde kapatılır. Pişmiş sucuklar da aynen bu tür işlemlerden geçirilerek yapılır ancak kurutma işlemi ile değilde yemeye hazır bir hale getirmek için pişirilerek yapılmaktadır.
 • Pişmemiş sucuklar; bu tür sucuklarda pişirilmeden kurutma yöntemi ile yemeye hazır hale getirilen sucuk çeşitleridir. Aynı şekilde bu sucuk türünde de et ve baharat çeşitleri yoğurularak sığır ince bağırsağına konularak ağzı sıkıca kapatılır. Ancak pişirme yerine belli sıcaklıktaki ve nem oranı belli bir ortamda belli bir süre içerisinde kurutmaya bırakılır. Kuruma süresi bittikten sonra sucuklar yemeye hazır hale gelmiş demektir. Bu tür kurutma işlemi ile yapılan sucuk çeşitleri hem lezzet olarak hemde sağlık açısından farklılık göstermektedir.
 • Jelatin sucukları; bu tür sucuklar ise sığır gibi hayvanların yağları ile yapılmaktadır. Bu sucuk türünde baharat et kimyon gibi tüm malzemeler konulur ancak farklı olarak sığır yada koyun gibi hayvanların kuyruk adı verilen yağları bir miktar konularak iyice yoğurulur ve aynı işlem de sığır ince bağırsağının içerisine konularak sıkıca kapatılır. Daha sonra duruma göre kurutularak yemeye hazır hale getirilir.
 • Nebati sucuklar; bu tür sucuklar nebati adı verilen bitkisel yağlar konularak yapılan sucuk çeşididir. Bu sucuk yapılırken aynı sucuk yapımı gibi et baharat çeşitleri ve kimyon gibi malzemeler konulur ve ardından nebati adı verilen bitkisel yağda eklenerek iyice yoğrulur ve sığır ince bağırsağına doldurularak kurutma işlemi görür ve tüketime hazır hale gelir.
 • Cevizli sucuk; bu tür sucuk diğer sucuk çeşitlerinden malzeme olarak farklı bir sucuk çeşidi olmaktadır. Bazı bölgelerde yöresel bir tat olan bu sucuk ceviz ve pestil şırası ile yapılmaktadır. Cevizler ayıklanarak bir ip üzerine dizilir. İpin üzerindeki cevizler tek sıra yada çift sıra halinde uzun değnek yada sopalara bağlanır. Daha önceden hazırlanmış olan üzüm pestili bulamacına batırılır çıkarılır. Bu işlem birkaç sefer tekrar edilir. Belli bir süre boyunca sopaların üzerinde güneş ışığı a]]> Lokum Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/lokum-sucuk.html Tue, 04 Dec 2018 05:12:30 +0000 Lokum Sucuk, Market ve çerezciler de lokum sucuk sürekli olarak satılan bir hediyelik ürün olan lokum sucuk oldukça lezzetli bir tatlı ve çerez karışımı bir üründür. Lokum sucuğun bir çok farklı çeşidi satılmaktadır. Lok Lokum Sucuk, Market ve çerezciler de lokum sucuk sürekli olarak satılan bir hediyelik ürün olan lokum sucuk oldukça lezzetli bir tatlı ve çerez karışımı bir üründür. Lokum sucuğun bir çok farklı çeşidi satılmaktadır. Lokum sucukları çerezciler de cevizli lokum sucuk, fındıklı lokum sucuk ve bademli lokum sucuk olmak üzere bir çok lokum sucuk çeşidi satılmaktadır. Kolaylıkla yapılan lokum sucukları özellikle misafirlere çayın yanında ikram edilen güzel bir besin maddesidir. Bu gün sizlerle lokum sucuk yapımını anlatacağım.

  Lokum Sucuk Malzemeleri
  • 1 litre süt,
  • 1,5 su bardağı un,
  • 1,5 su bardağı şeker,
  • 150 gram kadar margarin,
  • 1 paket vanilya,
  • 2 su bardağı pekmez, 
  • 2 su bardağı su,
  • Çekilmiş ceviz ve fındık,
  • 1 çay bardağı şeker,
  • Yarım su bardağı nişasta,
  • Yarım su bardağı un
  Lokum SucukLokum Sucuk Hazırlanışı

  Bir tencere içine alınan 150 gram margarin eritilir üzerine 1,5 su bardağı kadar şeker, 1 litre soğuk süt, 1,5 su bardağı un aktarılarak ve 1 paket vanilya karıştırılarak kısık ateşte sürekli topaklanmaması için karıştırılır. Muhallebimizin içine kaynamaya yakın kırılmış ceviz ve fındık parçacıkları atılır muhallebi hafiften koyulaşması için tezgahımıza alınır bir miktar soğuduktan sonra şeffaf bir strech serilir ve üzerine fındık fıstık parçaları dökülür. akabinde bir kepçe yardımı ile dökülerek ortasına bir ip geçirilerek muhallebi içeriği rulo şeklinde sarılarak donması amacıyla buz dolabına alınır. Lokum içimiz buz dolabında donmayı beklerken bu arada bir tencere içine 2 su bardağı pekmez ve 2 su bardağı su koyularak karıştırılır. Kısık ateşte kaynaması için ocağa alınan tencerimizin içine yarım çay bardağı kadar fabrika unu, 1 çay bardağı şeker ve yarım çay bardağı çeker eklenerek marmelat koyulaşıp kaynayana kadar karıştırılır. Tezgahımızın üzerine alınan marmelatımız dolaptan çıkartılan muhallebimizin üzerindeki strech çıkartılır ve ip ucundan tutularak pekmezli marmelatımızın yer aldığı tencereye daldırılarak uygun bir yerde kuruması amacıyla asılır. 2-3 gün sonunda kurumasını tamamlayan lokum sucuğumuz bir tatlı tabağı üzerine kare şeklinde doğranarak üzerine fıstık dökülerek çay ile birlikte lokum sucuğumuz misafirlerinize servis edilir. Afiyet olsun. 

  ]]>
  Salçalı Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/salcali-sucuk.html Wed, 05 Dec 2018 00:10:48 +0000 Salçalı sucuk, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan bir tariftir. Hemen herkesin kısa bir süre de yapabileceği pratik bir tariftir. Özellikle ailece yapılan her pazar kahvaltısında muhakkak kendisine yer bul Salçalı sucuk, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan bir tariftir. Hemen herkesin kısa bir süre de yapabileceği pratik bir tariftir. Özellikle ailece yapılan her pazar kahvaltısında muhakkak kendisine yer bulur. Öğrenci evlerinin ise en güzel ana yemeğidir. Ailelerinden ayrı yaşayan öğrencilerin hem pratik hem ekonomik lezzetlere ihtiyacı vardır. Bu tarif tam onlara göre bir tariftir.

  Salçalı sucuk yapımı için gerekli malzemeler

  • 1 adet sucuk
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı su

  Salçalı SucukSalçalı sucuk yapılışı, bir tavaya iki üç yemek kaşığı sıvı yağ alınır ve tava ocağa alınarak altı açılır. Sucuk ince ince dilimlenerek tavaya alınır ve arkalı önlü hafif kızartılır. Sucuklar tam kızarmadan bir bardak su ile bir kaşık salça çırpılarak tavaya eklenir. Sucuklar pişene kadar kaynatılır. Ardından ocak kapatılır ve servis tabağına alınarak servis edilir. Afiyet olsun.

  ]]>
  Rüyada Sucuk Görmek https://www.sucuk.gen.tr/ruyada-sucuk-gormek.html Wed, 05 Dec 2018 20:52:58 +0000 Rüyada Sucuk Görmek, Uzun süre boyunca çekilen sıkıntıların ve uğraşların sona ereceğine, uzun zamandır bekleyip ümit edilen itibara kavuşmaya, umudun yitirildikten sonra gelecek olan ve hak edilen maddi kazanca, uzun süre ça Rüyada Sucuk Görmek, Uzun süre boyunca çekilen sıkıntıların ve uğraşların sona ereceğine, uzun zamandır bekleyip ümit edilen itibara kavuşmaya, umudun yitirildikten sonra gelecek olan ve hak edilen maddi kazanca, uzun süre çalışıp çabalamanın sonunda meyvesinin yeneceğine, çekilen meşakkatlerin geride kalmasına ve feraha ulaşmak şeklinde tabir edilir.

  Rüyada sucuk görmek, yapılan emeklerinin boşa çıkmayacağına, yapılan hatalar sonucu düşülen kötü durumdan kurtulup büyük başarılara imza atılacağına, kendisine manevi anlamda büyük yük olan arkadaşlardan kendini soyutlamaya, yaşanılan hayal kırıklıklarından sonra hak edilen servetin elde edileceğine, güzel ve iyi bir geleceğe yorumlanır.
  Bazı yorumculara göre rüyada sucuk görmek, rüya sahibinin yakın bir zamanda alacağı müjdeli bir haberlere, yaşanılan zorlukları birer birer aşarak hak ettiği ve çok istediği saygınlığa kavuşmaya, içinde bulunduğu maddi sıkıntının geride kalacağına, bol şansa, temiz ve helal nimetlere delalet eder.

  Rüyada pişmiş sucuk görmek, rüya sahibinin çok fazla çalışıp yorulacağını anlamına gelir.
  Rüyada sucuk yediğini görmek, rüya sahibinin yakın çevresinden kalacak büiyük mirasa, helal mallara, hanenin içerisindeki bolluk ve bereket yaşamaya, güzel mallar sahibi olunacağına, rızkın artmasına ve rüya sahibinin çevrenizdeki insanları memnun edecek hayır işlerinde bulunacağına işaret eder.
  Rüyada sucuk kestiğini görmek, rüya sahibinin hanesine uzun yoldan gelecek olan misafirlere ve misafirlerin getireceği ufak armağanlar anlamına gelir.
  Rüyada sucuk sucuk kızarttığını görmek, rüya sahibinin yakın zamanda alacağı bir habere ve bu haberden dolayı duyacağı büyük sevince alamet eder. Rüyada kızartılan sucuk kokuyor ise alınan haberin uzun süre etkisinin devam edeceği anlamına gelir.
  Rüyada sucuklu yumurta görmek, rüya sahibinin emek ve çaba sarf etmeden sahip olacağı ziynet ile yorumlanır.
  Rüyada Sucuk GörmekRüyada sucuk aldığını görmek, rüya sahibinin uzun zamandan beri olmasını beklediği bir işin hayırla sonuçlanacağına ve rüya sahibinin eline belirli aralıklarla bir miktar para geçeceği anlamına gelir.
  Rüyada sucuk doldurduğunu görmek, rüya sahibinin aile bireyleri ile birlikte yapacak olduğu bir seyahate ve bu seyahatte rüya sahibinin hayatında olumlu anlamda değişiklikler olacağı şeklinde yorumlanır.
  Rüyada sucuğu yemeğin içine doğradığını görmek, rüya sahibinin çevresindeki insanlara ikramda bulunacak işler yapacağına ve bu nedenle takdir göreceğine delalet eder.
  Rüyada başkalarına sucuk ikram ettiğini görmek, rüya sahibinin yüksek mertebelere ulaşacağına ve çevresindeki insanlara faydalı olacak işlerde bulunacağına işaret eder.
  Rüyada yaş sucuk görmek, rüya sahibinin yaşayacağı kısa sürecek olan bir üzüntüye yorumlanır.
  Rüyada sucuk sattığını görmek, rüya sahibinin iş hayatında alacağı bazı kararlar sayesinde işlerinin daha da ilerleyeceğini servetine servet katacağı ve hem kendisine hem de çevresindeki insanlara faydalı olacağı anlamına gelir.
  Rüyada kuru sucuk görmek, rüya sahibinin yaşayacağı sevinç ve neşe şeklinde yorumlanır.
  ]]>
  Cevizli Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/cevizli-sucuk.html Thu, 06 Dec 2018 06:49:10 +0000 Cevizli Sucuk, Anadolu'nun hemen her bölgesinde yapılan yöresel bir tatlı çeşididir. Görünüş olarak sucuğa benzediği için cevizli sucuk olarak tanınmıştır. Artvin ilimizde oldukça meşhurdur ve bu yörede Köme adı ile bilin Cevizli Sucuk, Anadolu'nun hemen her bölgesinde yapılan yöresel bir tatlı çeşididir. Görünüş olarak sucuğa benzediği için cevizli sucuk olarak tanınmıştır. Artvin ilimizde oldukça meşhurdur ve bu yörede Köme adı ile bilinir. Pekmez ve ceviz ile yapıldığı için oldukça sağlıklı ve besleyicidir. Bir kaç yıl öncesine kadar sadece yöresel dükkanlarda satılan bu tatlıyı şimdi her türlü markette bulmak mümkün olmaktadır. Eğer sizde her şeyin en sağlıklısının evde yapılan olduğunu düşünenlerdenseniz size vereceğimiz bu tarifi uygulayabilirsiniz. Kolay gelsin...

  Cevizli SucukCevizli Sucuk Malzemeler:
  • 4 su bardağı üzüm pekmezi
  • 600 gram ceviz içi
  • 4.5 su bardağı su
  • 1 çay fincanı buğday nişastası
  • 1 çay fincanı un
  • 1 çay fincanı toz şeker
  Cevizli Sucuk Hazırlanışı:

  Geniş bir tencerenin içerisinde suyu ve pekmezi karıştırın. Bu karışımdan bir su bardağı ayırın ve tencereyi ocağa alın. Üzerine şekeri ilave edip tahta kaşık ile şeker içerisinde tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Ayırmış olduğumuz pekmezli su karışımının içerisine un ile nişastayı alıp karıştırın. Topaklanma olmaması için  blendır kullanabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı kaynamakta olan tencerenin içerisine yavaş yavaş karıştırıyoruz. Tahta kaşık ile sürekli karıştırmak sureti ile pasta kreması kıvamına gelinceye kadar pişiriyoruz.

  Yorgan ipini iğneden geçiriyoruz. İpin alt kısmına düğüm atıyoruz. Daha sonra ceviz içlerini aralarında boşluk kalmayacak şekilde diziyoruz. Daha sonra karışıma batırıp çıkartıyoruz ve kuruması için evinizin nem almayan bir yerine asarak 2 gün boyunca kurutuyoruz. Daha sonra streç film ile kaplayıp buz dolabının alt kısmında 3.4 ay saklayabilirsiniz. 

  Afiyet olsun...
  ]]>
  Şeker Sucuğu https://www.sucuk.gen.tr/seker-sucugu.html Thu, 06 Dec 2018 07:54:29 +0000 Şeker sucuğu, Sucuk her bölgede yapılan bir tatlı türüdür. Sucuk büyüklü küçüklü her damağa hitap eder. Sucuğu genelde cevizli yaparlar, ama daha birçok sucuk çeşidi de vardır. Sadesi, hidistan cevizlisi ve daha çeşit Şeker sucuğu, Sucuk her bölgede yapılan bir tatlı türüdür. Sucuk büyüklü küçüklü her damağa hitap eder. Sucuğu genelde cevizli yaparlar, ama daha birçok sucuk çeşidi de vardır. Sadesi, hidistan cevizlisi ve daha çeşit çeşit şeker sucuğu yapılır. Ama şeker sucuğunu bana göre en iyi Malatya'da yapıyorlar. Ağza alındığı zaman kurabiye gibi dağılıyor. Sucuğu evde yapması da mümkün, hem böyle daha temiz, hemde canınız istediği zaman yapabilirsiniz. Evet ben şimdi size evde yapabileceğimiz sucuk tarifi vereceğim. Yapılışı biraz zahmetli ve uğraş istiyor. Ama inanın yapımından sonra o zahmete değdiğini göreceksiniz.

  Pekmezli şeker sucuğu malzemeler
  • Yorgan ipi
  • 1 kilo ceviz
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 su bardağı buğday nişastası
  • 3 litre su
  • 1,5  kilo pekmez
  Şeker SucuğuYapılışı: Önce cevizleri hazırlayalım. Bir cevizi bıçak yardımı ile dörte bölelim. Sonra yorgan ipinden yaklaşık bir metre kadar kesip iğneye takalım. Daha sonra cevizler bitene kadar, tek tek iplere dizelim. Şimdide sucuğu yapmaya başlayalım. Geniş bir tencerenin içine pekmez ve suyu alalım. Sonra bir kase kadar bu karışımdan alıp kenara bırakalım. Tenceremizi ocağa koyup kısık ateşte kaynamaya bırakalım. Sonra bir kase ayırttığımız harcın içine nişastayı koyup eritelim. Sonra ağır ağır dökerek tencereye ilave edelim. Şekeri de koyup karıştırarak pişirelim. Muhallebi kıvamına geldiğinde hazır demektir. Ocağı kapatıp tencereyi bir yere alalım. Sonra hazırladığımız cevizleri içine bastıralım ve çekelim sonra da asalım. Ben bunları çamaşırlığın tellerine asarak balkonda kuruttum. Bitene kadar hepsini aynı şekilde yapalım. Sucukları astığımız yere bir tepsi yada poşet serelim. Çünkü yere damlayabilir. Sucuklar yaklaşık 5-6 günde kurur, kuruduktan sonra alalım. Artık sucuklarımız yenmeye hazır, afiyet olsun

  ]]>
  Sucuk Döner https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-doner.html Fri, 07 Dec 2018 00:55:30 +0000 Sucuk Döneri, ilk Afyonkarahisarlılar keşfetmiştir. Genelde insanlar marketlerden alıp tüketirler yada restaurantlarda tüketirler. Sucuk Döneri bir çok kişi koktuğunu düşünüp tercih etmezler. Fakat düşündüğü Sucuk Döneri, ilk Afyonkarahisarlılar keşfetmiştir. Genelde insanlar marketlerden alıp tüketirler yada restaurantlarda tüketirler. Sucuk Döneri bir çok kişi koktuğunu düşünüp tercih etmezler. Fakat düşündüğünüz gibi değildir. Sucuk Dönerin kokusu yoktur. Evde yapması çok kolaydır. bir o kadar da az maliyetlidir.

  Sucuk Döneri İçin Gerekli Malzemeler: 
  • Biftek
  • Zeytinyağı
  • Süt 
  • Yoğurt
  • Karabiber
  • Tuz
  Sucuk DönerSucuk Dönerin Yapılışı: 

  Gördüğünüz gibi bu kadar az malzeme ile nefis bir yemek yapıyorsunuz. Kurban Bayramında yaparsanız daha az maliyetli olur. Zeytinyağı, süt, yoğurt, karabiberi karıştırınız. Bu malzemelerin ölçüsünü siz göz kararı ile yada kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu karışımla biftekleri terbiyeleyiniz. Terbiyeledikten sonra biftekleri üst üste koyun ve dondurucuya atınız. Biftekler donduktan sonra pastırma gibi ince ince kesiniz. Tavaya az yağ ile kızartınız. Bu yemeğin  en önemli püf noktası piştikten sonra tuzu atılır.

  Sucuk Döneri yapmak bu kadar basit. Ancak evde yaptığınızın tadıyla Afyonkarahisar' da yediğinizin tadı bir olmaz. Yolunuz Afyonkarahisar'a düştüğünde muhakkak orada yemelisiniz
  ]]>
  Sucuk Kızartma https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-kizartma.html Fri, 07 Dec 2018 20:28:22 +0000 Sucuk kızartma, diğer yemeklere göre kolay gibi görünür. Ama dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası vardır. İyi bir sucuk kızartması yapmanız için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şunlardır;Sucuğ Sucuk kızartma, diğer yemeklere göre kolay gibi görünür. Ama dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası vardır. İyi bir sucuk kızartması yapmanız için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şunlardır;

  Sucuğun kızartılacağı kabın seçimi oldukça önemlidir. Eğer sucuk ocakta pişirilecekse, yapışmaz yüzeye sahip bir teflon tencere ya da tava kullanılmalıdır. Sucuğunuz az yağlı ise, tavanın dibine birkaç damla sıvı yağ dökülebilir. Ama eğer orta veya çok yağlı ise, tavaya yağ eklemeye gerek yoktur. Sucuk zaten kendi yağını salacaktır. Tavada sucuk kızartırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, tavanın ateşinin çok yüksek olmamasıdır. Orta ateşte ısıtılmış tavaya dış kabuğu soyulmuş ve doğranmış sucuklar koyulur ve üst tarafı pişene kadar beklenir. Bir yüzün pişmesi tamamlandıktan sonra diğer yüz de pişirilir. Her iki tarafı da piştikten sonra tavadan alınır. Eğer kapaklı bir tava kullanıyorsanız, tavanın kapağını pişirme süresine kadar kapalı tutarsanız sucuklar daha sulu ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.  

  Eğer sucuğu mangal ya da barbeküde pişirecekseniz, bağırsağını soyduktan sonra daha iri parçalara bölmenizde fayda vardır. Sucuğun ateş üzerinde yağını daha çabuk salacağı ve daha çabuk pişeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Fazla pişen et ürünlerinin sağlığa zararları vardır. Sucuğu ateşten uzakta pişirmelisiniz. Mangal ve barbeküde kızartma esnasında yeterli olan süreyi aşmamak hem kızarttığınız sucuğun lezzetli olmasını sağlar hem de sağlığınız açısından faydalıdır. 

  Ivır zıvır yiyecekler arasında sucuğun yeri başkadır. Hele de sucuk pişirmesini bilirsen çok güzel oluyor. Ağız sulandıracak sucuk yemek için sadece sucuk pişirmesini bilmek yetmez. Baharatları yerinde kullanmak gerekir. Baharatı bol ve acılı, yağı, sarımsağı olması gerektiği gibi olmalı. Kıyması dana etiyle malak etinin karışımından yapılmalıdır. Gerçek bağırsak içine basılmalıdır. Sucuğu sevmeyenimiz yoktur. Çoğu insanlar sucuğu çok severler ama kızartmayı ve pişirmeyi bilmezler. Sucuk pişiriyorum diye sucuğu takır takır kurutur. Sucuğu pişirmeyi veya kızartmayı bilmemek ayıp değildir. Sucuk pişirmenin püf noktasını bilmek gerekir. Sucuk pişirmek için ilk önce sucuğu soymakla işe başlanır. Yeni doldurulmuş taze sucuk tamamen kurumadığı için bağırsağı kolaylıkla soyulur. Yapılması gereken bıçakla sucuğun üzerine çizik atmak gerekir. Gerisini parmaklarınız halleder. Birde soyulması zor olan sucuklar vardır. Bu tür sucuklar gereğinden fazla kuruduğu için soyulması oldukça zordur. Kuru sucukların bağırsağını temizlemek aslında gayet basittir. Sucuğu musluktan akan suyun altına tutmak ve parmaklarınızla hafif ovuşturarak bağırsağı nemlendirmeniz yeterlidir. Böylece kuru olan sucuk daha kolay soyulacaktır. 

  Sucuk sade olarak ya da bazı malzemeler kullanılarak pişirilir. Sucuk pişirme ve sucuk kızartma çok ayrı şeylerdir. İkisini birbirinden ayırmak gerekir. Sucuk pişirmek için yapılması gerekenler; sucuk tavada pişirilir, sahanda pişirilir,  pişirme sacı üzerinde pişirilir, ocak üzeri tost makinasında pişirilir ve hatta pişirme kağıdı içinde de pişirilebilir. Yapmanız gereken sucuğu soyup isteğinize göre doğrayıp sonra kullanacağınız aleti ısıtmanız gerekir. Sucuğu yağ kullanarak veya yağsız olarak pişirebilirsiniz. Sucuk yağlı olduğu zaman sucuğu pişirirken yağ kullanmak gerekmez. Fazla yağlı olmayan sucuğu pişirirken ise yağ konur. Eğer sucuk orta yağlıysa, aletin tabanına istenilen miktarda yağ ilave edilir ve alet ısıtılır. Yağ kızardıktan sonra dilimlenmiş sucukları dizelim. Üzerine iki kaşık su gezdirilir ve her iki tarafı da pişirilir. Pişen sucuklar ılıyınca servis tabağına alabilirsiniz.

  Sucuk KızartmaTavada kaşarlı sucuk kızarması tarifinin malzemeleri:
  • Bağırsağı soyulmuş ve dilimlenmiş sucuk,
  • Bir bardak kaşar peyniri rendesi,
  • Kızartmak için bir çorba kaşığı tereyağı
  • ]]> Sucuk İçi https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-ici.html Sat, 08 Dec 2018 14:43:48 +0000 Sucuk içi, Sucuk Türk mutfağının neredeyse olmazsa olmazlarındandır. Keskin kokusuna rağmen hemen hemen herkes tarafından çok sevilmektedir. Sucuk uzun yıllardır kahvaltı sofralarımızın baş tacıdır. özellikle pazar günler Sucuk içi, Sucuk Türk mutfağının neredeyse olmazsa olmazlarındandır. Keskin kokusuna rağmen hemen hemen herkes tarafından çok sevilmektedir. Sucuk uzun yıllardır kahvaltı sofralarımızın baş tacıdır. özellikle pazar günleri bütün ailenin toplanıp sucuk partileri yapan bir milletiz. Kayseri ilimizle adını duyuran sucuk Türkiye'de hatta dünyada en lezzetli ve en orijinal hali Kayseri de yapılmaktadır. Kayseri'de yapılıp tüm dünyaya mutfağında kısa sürede adını duyurmayı başarmıştır sucuk. Sucuk bildiğimiz gibi her yerde bulabileceğimiz bir ürün haline gelmiştir. Fakat sucuk içi hazırlamak ne kadar basit görünse de zahmet isteyen bir iştir. Bazı işletmeler kar oranını artırmak için sucuk içi hazırlar iken bir çok hilelere baş vurmaktadırlar. Sucuk içi hazırlarken %100 dana eti kullanmak ve baharatları iyi bilmek şarttır. Kayseri sucuğu adı altında bir çok merdiven altı işletmeler kurulmuştur. Fakat Kayseri'de yapılan orijinal sucuklar sadece Türkiye'de değil dünya mutfağında efsane olmuşlardır. 

   Sucuk içi hazırlaması oldukça kolay olmasına rağmen bazı markalar dışında birçok marka lezzet açısından sınıfta kalmışlardır. Biz tüketiciler gerek fiyatına gerek markasına gerekse rengine bakarak sucuk almayı tercih etmekteyiz. Etin kilosu 45 TL iken sucuğun kilolu 30 TL olduğunda insan şüpheye düşüyor haliyle. Sucuk içi hazırlamak için mutlak et kullanmak gerekir artı birde baharatları emeği derken fiyatı da ona göre artmakta tabii ki. Her pahalı sucuk kaliteli olduğu anlamına da gelmemektedir tabi ki. Sizlerde sucuk alırken tereddüt edenlerden iseniz evde kendiniz sucuk içi hazırlayıp lezzetli sucuklar elde edebilirsiniz veya direk sucuk içini o şekilde tüketebilirsiniz. Kayserili bir kişi olarak ve yıllardır babamdan gördüğüm gibi hazırladığım sucuk içini sizlerle paylaşıyorum. Dilerseniz deneyebilirsiniz tarif %100 orijinal ve hata oranı sıfırdır. Beğeneceğinizden %100 eminim.

   Sucuk İçiSucuk içi hazırlamak için gerekli malzemeler: 
   • 2 kilo orta yağlı dana kıyma,
   • 200 gram sarımsak, 
   • 1,5 yemek kaşığı yemeklik tuz,
   • 50 gram tatlı toz biber,
   • 50 gram acı toz biber, dilerseniz azaltır veya çoğaltabilirsiniz.
   • 1 yemek kaşığı kimyon,
   • 1 yemek kaşığı yeni bahar,
   • 50 gram çemen unu,
   • 1 çay bardağı veya su bardağı su,
   Hazırlanışı: Öncelikle kıymayı derin bir leğene alıyoruz. Ardından kabuklarını soyup iyice ezdiğimiz veya robottan geçirdiğimiz sarımsakları ekliyoruz. Daha sonra tuz, kimyon, acı ve tatlı toz biberleri koyup iyice karıştırıyoruz. Daha sonra çemen unu ve yeni baharı ekleyip iyice yoğuruyoruz. Kattığımız malzemelerin toz oluşu katı olmasını sağlayacaktır Bir miktar suya elimizi batırarak yoğurma işlemine devam ediyoruz. En az yarım saat yoğurduğumuz sucuk içini buzdolabında yaklaşık 2 saat bekletip tekrar çıkartıyoruz. Ardından 10-15 dakika daha yoğurup dilersek bağırsak içerisine doldurup sucuk yapıyoruz. Dilersek avuç içi büyüklüğünde köfteler yapıp dolap poşetlerine koyup buzlukta saklayabiliriz. Sucuk içi az miktarda tereyağı ile kavrulup yumurta kırılarak da türetilebilinir. Denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum hazır aldığımız sucuklardan daha lezzetli ve daha hijyeniktir. 
   ]]>
   Pekmezli Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/pekmezli-sucuk.html Sat, 08 Dec 2018 15:03:59 +0000 Pekmezli Sucuk,  Anadolu'da yüzyıllardır yapılan, nereden çıktığı hususunda birkaç rivayet bulunan, pekmezin ve kuru yemişin her çeşidinden  tarifi bulunan tipik bir Anadolu tatlısıdır. İlk kaydına 15. asırda Afyon'da rast Pekmezli Sucuk,  Anadolu'da yüzyıllardır yapılan, nereden çıktığı hususunda birkaç rivayet bulunan, pekmezin ve kuru yemişin her çeşidinden  tarifi bulunan tipik bir Anadolu tatlısıdır. İlk kaydına 15. asırda Afyon'da rastlanılan, Evliya Çelebi seyahatnamesinde Manisa, Eğriboz ve İstanbul'un tatlı sucuklarını yediğini ve pek övdüğünü yazmıştır. 19. yüzyılda Anadolu'daki birçok şehirde başka isimleri ve tarifleri bulunmaktadır. 
    Bu tatlı türünün badem, fıstık ve en çokta cevizle yapılanı yaygın olanıdır. Öylesine özdeşleşmiş ki cevizle, artık pekmezli sucuk denince akla cevizle yapılanı gelmektedir. 
    Bizde burada cevizli sucuğu yani diğer adıyla orcik veya kömeyi tarif edeceğiz. Cevizli sucuk, genellikle  Artvin ve Elazığ yörelerinde üzüm ya da dut şırası ve ceviz kullanılarak yapılmaktadır. Şeklinin sucuğa benzemesinden dolayı pekmezli sucuk yani daha çok cevizli sucuk adıyla anılır. 
    Gürcüce' de çurç'ela, Rusça' da orcik adıyla da bilinmektedir. Elazığ yöresinde yaygın olarak yapılan ve bu civarlarda orcik adıyla anılan tatlı, aynı zamanda Artvin yöresinde asırlardır yapılmakta ve bu yörede köme olarak bilinmektedir.

   Pekmezli Sucuk İçin Gerekli Malzemeler (Orçik)

   • 1 kg ceviz içi 
   • 3 su bardağı dut ya da üzüm pekmezi
   • 1 su bardağı nişasta 
   • 1 su bardağı su
   • 5 metre keten ip
   Pekmezli SucukPekmezli Sucuk Yapılışı; 

   Cevizleri bir iğne yardımıyla beşer onar ve araları açık olacak şekilde ipe dizin. Hazırladığınız cevizlerin uçlarında tutmak için pay bırakın. Pekmezi ocağa alın ve kaynamaya bırakın. Bu esnada nişasta ve suyu iyice çırpın ve kaynamakta olan pekmeze ekleyin. Nişastanın topaklanmaması için sürekli karıştırın. Pekmez kıvama gelince ocaktan alın. Sucukları asmak için bir yer belirleyin (bu çamaşır kurutma askıları olabilir), asacağınız yerin altına tepsi koymayı unutmayın (zira damlama yapacaktır). İpe dizdiğimiz cevizleri hazırladığımız bulamaca bandırın. Cevizler karışımla kapandıktan sonra bulamaçtan çıkarın ve asın. Sucukların daha kalın olmasını istiyorsanız bandırma işlemini birkaç kez tekrarlayabilirsiniz, bulamaç koyulaşırsa tekrar ısıtarak incelte bilirsiniz. Kuruduktan sonra servis edin. Tepsiye damlayanları da pestil yapabilirsiniz. 

   Öneri; Cevizleri alırken bir bütünün dört parçası şeklinde seçerek alınız ve ipe dizerken nemlendirmeyi unutmayınız yoksa çoğu kırılır.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Pestil Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/pestil-sucuk.html Sun, 09 Dec 2018 09:39:37 +0000 Pestil sucuk, pestil, K, Cl, SiO, Ca, P, Mg, S, Cul, Zn, CaO benzeri mineraller bakımından oldukça zengin olan bir gıdadır. Pestilin içinde yer alan maddeler aynı zamanda yüksek derecede proteine de sahiptir. Bununla birlikte Pestil sucuk, pestil, K, Cl, SiO, Ca, P, Mg, S, Cul, Zn, CaO benzeri mineraller bakımından oldukça zengin olan bir gıdadır. Pestilin içinde yer alan maddeler aynı zamanda yüksek derecede proteine de sahiptir. Bununla birlikte suda eriyen (A, K, E ve D) vitaminleri ile beraber B grubunda yer alan vitaminleri de içerir. Bu sebepten ötürü beden doku ve hücerelerinin kendi kendilerine yenilemelerine, bedendeki su dengesinin korunmasına, enzim üretimine, hormon üretilmesine ve bağışıklık sistemimizin güçlendirilmesine oldukça etkili katkıları bulunmaktadır.

   Sucuk ise kıyılarak içerisine baharat çeşitleri konularak yoğrulmuş olan etin, sığırın güneşte kurutulmuş ince bağırsağına konulmasıyla yapılan lezzetli bir yiyecek türüdür. Dünya'da uygulanan standartlarda sucuk, yarı kuru ya da kuru fermente bir sosistir. Aslına bakıldığında sucuk gerçekten de laktik asit (yani süt asidi) bakterileri tarafından olgun hale getirilen bir et ürünüdür. Sucuğun yapımında genellikle manda ve sığır etleri kullanılır. Bunların yanına isteği bağlı olarak koyun eti de katılmaktadır. Lezzetinin ve görünümünün daha iyi bir hale gelebilmesi için kuyruk yağı da ek olarak konulabilmektedir. Et ve kıyma yalnız başına bırakıldığında hemen bozulabilen besinlerdir. Bu durumu engellemek için kıymayı bol miktarda baharatla karıştırıp, iyice temizlenip, kurutulan bağırsaklara dikkatli ve ağzı kapatılarak doldurmuşlardır. Burada amaçlanan durum etin havasız bir şekilde ve daha uzun süre tutulmasıdır. Basınç altında kalan kıyma bu biçimde sucuk haline gelmektedir.

   Pestil SucukPestil tüketmenin faydaları nelerdir

   Pestil, içerisinde selenyum minerali bulunan nadir gıdalardan biri durumundadır. Yapım aşamasında süt, bal, ceviz veyahut da fındık, un ve dut kullanılan pestil selenyum minerali yönünden oldukça zengindir. Bu yönüyle kalp-damar hastalıkları, kanser,  iktidarsızlık ve kansızlık problemi yaşayan bireylerin hemen her gün yemeleri uzman hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

   Pestil içerdiği demir minerali yönünden de zengindir. Bu durumun sebebi kullanılan ham maddelerin arasında yer alan bal, fındık, duttan ya da cevizden kaynaklanmaktadır. Fındıkta yaklaşık olarak % 4,5 mgr, cevizde %3,1 mgr, dutta %1,57 mgr ve balda %0,05 mgr oranında bulunan demir en ufak bir özellik kaybetmeden pestilin özüne karışmaktadır. Pestil içerdiği magnezyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri açısından da tüketilmesi gereken besinler arasında üst basamaklarda yer alır.

   Sucuğun faydaları nelerdir

   Soğuk kış aylarını geçirdiğimiz günlerde insan havaların soğukluğundan dolayı bitkin hale düşmektedir. Enerji mineral, protein, vitamin ve bunun yanında karbonhidrat deposu olan pestil vücudun direnç kazanmasını ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmemiz için sıklıkla tüketmemiz gereken besinler arasında yer almaktadır.

   Sucuğun zararları nelerdir 

   İşlenmiş olan et ve et ürünlerinde yer alan sodyum nitrit, zararlı bir içeriğe sahip olmayan fakat bu türde protein yönünden zengin olan gıdalarda bulunan amüneasitlerle etkileşime giriyor ve kansere sebep oluyor. Günlük tüketilen 50 gram sucuk pankreas kanseri olma oranının yaklaşık olarak yüzde 20 arttığı uzman hekimler tarafından gerçekleşmektedir. Toplumlarda daha öncesinde yapılan araştırmalara bakılarak işlenmiş olan etin bağırsak kanseri olma ihtimalini arttırdığı tespit edilmiştir. Bütün bunlarla birlikte Dünya Kanser Araştırma Fonu etlerin işlenmesinin fazlasıyla sağlıksız olduğunu ve bu türdeki etlerin kesinlikle tüketilmemesi yönünde kararlar almışlardır.

   Sucuğun hazırlanışı nasıl gerçekleşir

   Yapılacak olan yaklaşık 20 kg sucuk için ihtiyaç duyulacak malzemeler 20 kg manda ya da sığır eti, yaklaşık 2 kg koyunun kuyruk yağı, 140 gr kadar kimyon, 10 gr  kadar tarçın, 10 gr kadar  zencefil, 1 gr kadar nitrat veyahut da nitrit, 10 gr ka]]> Sucuk Baharatı https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-baharati.html Sun, 09 Dec 2018 16:54:25 +0000 Sucuk Baharatı: Sucuk hayvan bağırsağı temizlenip şişirilir ve kurutup içine et baharat karışımı harç doldurularak yapılır kurutulur. Sucuk yapımı tüketimi çok eski yıllara dayanır. Sucuğun Türkiye, başta olmakla Sucuk Baharatı: Sucuk hayvan bağırsağı temizlenip şişirilir ve kurutup içine et baharat karışımı harç doldurularak yapılır kurutulur. Sucuk yapımı tüketimi çok eski yıllara dayanır. Sucuğun Türkiye, başta olmakla Bulgaristan, Ermenistan ve Orta Asya’da bolca tüketilen mangalda vaz geçilmez bir et ürünüdür. Ülkemizin bir çok yerinde kurban etleriyle evlerde yapılır evde kurban etiyle ölçüsüz baharat kullanımıyla yapılan sucukların lezzeti ve kalitesi yüksek olmaz.

   Sucuk yapımı,

   Sucuk yapımında büyük baş hayvan özellikle dana etinde yapılan kıyma ve içine özel baharat karışımı katılarak yapılır. Sucuk yağlı kıyma, sarımsak, tuz, kimyon, kırmızı biber gibi baharatlarla yapıldığı için çok lezzetli bir besin kaynağıdır. Lezzetli bir sucuk yapmak istenildiğinde eti ve baharatlarına dikkat etmek gerekir.

   Kaliteli et baharat kullanmak yapılan sucuğun lezzetini ve kalitesini artırır. Türkiye'mizde sucuk yapımı İç Anadolu da bulunan Kayseri ilinde 50 yıldır yapılır ve Türkiye'nin diğer il, ilçelerinde de yapılmaktadır. Sucuk için kullanılacak et miktarına göre baharatlarda ölçüyle ayarlanır. Sucuk için hazırlanmış özel biber ve baharatları işin ehli olan devamlı bu işi yapan kişilerde alıp kullanmak gerekir. 10 kilo ete bir kilo baharat(8 çeşit) karışımı kullanılır.

   Hazırlanan sucuk malzemesi iyice yoğrulduktan sonra kıvama gelince streç film ile sarılarak buz dolabında 24 saat bekletilir. Dinlenmiş sucuk malzemesini kurutulmuş bağırsaklara iyice doldurulur. Hazır olan sucuklar bağlanarak asılıp kurutulur.

   Sucuk çeşitleri,

   Kangal sucuk, Parmak sucuk, Baton sucuk, Varyanta sucuk. Çoğunlukla sucukların hepsi kıyma baharatla yapılır, bu sucukların tek farklılığı şekilleri büyüklük oranları ve içindeki kıyma dana etinde yapılırken kiminde ise sığır ve koyun eti kullanılarak yapılır

   Sucuk baharatları,

   Sarımsak sucuğa lezzet verir sucuğun has kokusunu oluşturur.

   • Kırmızı biber içinde boya olmamasına dikkat edilmelidir.
   • Karabiber taze çekilmiş kendine has kokusunun bozulmamış olmalıdır.
   • Yeni bahar küflenmemiş saklama koşulu sağlıklı olmalıdır.
   • Kimyon iyi olgunlaşmış bitkilerinin koşullu ortamda kurutulup çekilmiş lezzet vermesi amacıyla kullanılır.
   • Tarçın sucuk yapımda lezzet amaçlı konulur.
   • Karanfil çekilmiş toz halinde koku amaçlı kullanılır.
   • Zencefil az miktarda sucuğa katılması lezzet verir.
   • Tuz sucukta oluşacak bakterileri engeller sucuğa lezzet verir kullanılacak tuz sofra tuzu olmalıdır.
   • Zeytin yağı sucuk karışımının kolay yapılması ve yumuşak ve lezzetli olması amaçlı konulur.
   • Şeker çok az kullanılır sucukta oluşacak bakterileri yok eder kokmasını önler.

   Sucuk Baharatı

   Afiyet olsun.

   ]]> Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/sucuk.html Sun, 09 Dec 2018 23:51:23 +0000 Sucuk, özellikle Ermenistan Bulgaristan ve Türkiye gibi ülkelerde yaygın bir şekilde tüketilir. Yapımında ise şişirilerek kurutulmuş olan bağırsak içinin kıyma ve baharatla doldurulmasıyla yapılan bir et ürünüdür. Uzun sü Sucuk, özellikle Ermenistan Bulgaristan ve Türkiye gibi ülkelerde yaygın bir şekilde tüketilir. Yapımında ise şişirilerek kurutulmuş olan bağırsak içinin kıyma ve baharatla doldurulmasıyla yapılan bir et ürünüdür. Uzun süre boyunca kullanılabilir ve bozulmaz. Sucuk yapılırken özellikle dana sırt eti kullanılması tercih edilir. Fakat bu şekilde yapılanlar bazı bütçelere göre pahalı olabilir. Bu nedenle daha ekonomik olması için küçük baş hayvan etlerinden de yapılmaktadır. Sucuk yaparken içerisinde bol miktarda yağ ve tuz kullanılır. Bunlarla beraber kimyon, kırmızı biber, sumak gibi baharatlarla sarımsak da kullanılır. Baharatların oranının çok iyi ayarlanması gerekir, iyi lezzet elde etmek için. Sucuk tüketimi günümüzde oldukça sıktır. Yemeklerde, poğaçalarda, ızgarada, yumurtada, sabah kahvaltılarında tüketilir. Kendinizde evde rahatlıkla sucuk yapabilirsiniz. Sucuk yapımı için, 

   SucukSucuk yapımı için gerekli malzemeler
   • 2 kilo yağsız kıyma
   • 300 gram iç yağı
   • 100 gram toz biber
   • 20 gram acı biber
   • 50 gram tuz
   • 5 gram karabiber
   • 10 gram kimyon 
   • 60 gram öğütülmüş sarımsak
   • 2 metre bağırsak
   Sucuk yapılışı, sucuk yapımı için tüm malzemeler derin bir kaba alınır. Kıyma makineniz varsa onu kullanarak yapabilirsiniz. Makineyle çok daha kolay olacaktır. Kıyma makinesi yoksa tüm malzemeler yirmi dakika kadar yoğrulur. Ardından streç filme sarılarak buzdolabına konulur ve bir gün buzdolabında bekletilir. Ardından çıkarılarak bağırsak içerisine doldurulur. Bağırsağın her iki ucu bağlanır. Kuruması için serin ve kuru bir yere asılır. Yaklaşık 7-10 gün sonra sucuk yemeye hazır olacaktır. Bu sucuk ile kahvaltı sofralarınızı şenlendirecek bir çok tarif hazırlayabilirsiniz. Bir tarif verelim.
   ]]>
   Sucuk Bağırsağı https://www.sucuk.gen.tr/sucuk-bagirsagi.html Mon, 10 Dec 2018 13:45:54 +0000 Sucuk bağırsağı amaçlı yağlı et idealdir. Bu sebeple sucuk yapımında % 30 ile 35 oranında yağlı çekilmiş kalın kıyma kullanılır.  Damak zevkine uyumlu olarak kıymaya sarımsak, tuz, sucuk baharatı, karabiber, kimyon, Sucuk bağırsağı amaçlı yağlı et idealdir. Bu sebeple sucuk yapımında % 30 ile 35 oranında yağlı çekilmiş kalın kıyma kullanılır.  Damak zevkine uyumlu olarak kıymaya sarımsak, tuz, sucuk baharatı, karabiber, kimyon, yenibahar ve kırmızıbiber eklenir. (2 kilogram ete, bir yemek kaşığı sucuk baharatı, 10 diş sarımsak, bir yemek kaşığı kimyon, 2 çay kaşığı yenibahar, bir yemek kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz eklenir) Baharatın ölçüsüne gelince, yöresel olarak damak zevki değiştiğinden, yoksun baharatlar karışım pişirilerek denetim edilir ve hamura sonradan ek edilebilir. Bu karışımı güzelce yoğurup 12 saat sağlamak bir zaman civarı buzdolabında dinlendirin. Sonrası zaman tekrardan elden geçirip tekrar yoğurun. bu sırada baharatçılarda satılan işlenmiş ve temizlenmiş kuru bağırsaklar da ıslanarak hazırlanır.1 kilogram sucuk karışımı bir metre bağırsağa geliyor olacak pozisyonda mekanik kıyma makinesi ve huni yardımıyla bağırsağa yerleştirilir. ileri ki zamanlarda çengel ortaya konulan sucuklar pamuk ipliği ile bağlanarak kurumak amacıyla asılır. Doldurma işlemini kasaplara da yaptırabilirsiniz. İsterseniz bağırsak kullanmayabilirsiniz, o zaman; 

   Streç üstünde, bir kullanımlık miktarlara sucuk tarzı verilip sıkıca sarılır. Kurumak amacıyla bekletilir. Buzdolabında muhafaza edilip, gerek duyulduğunda gereksinim kadarı  çıkartılıp gerisi tekrardan dolaba koyulmalı. 

   Sucukta iç yağı olsun istemiyorsanız, kıymayı dananın döş bölümünden yağlı olarak alabilirsiniz. Bütün malzemeyi bir araya getirerek kıyma aparatı durumda olan bir blender veya kıyma makineniz varsa onla beraber sucuk içini hazırlayabilirsiniz. Bu aparatlarınız yoksa 10-15 dk civarı güzelce yoğrulmalıdır. Karışım hazırlandıktan sonra streç filmle sararak buzdolabınızda 24 saat dinlendirin. 

   Sucuk BağırsağıBağırsağı musluk suyunda ıslatın  

   Bazı bireylerin yaptıkları sucukları buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucularda muhafaza ettiklerini bazılarının da bağırsağa doldurduğuna dikkati çeken uzmanlar, bağırsağa doldurulmasının daha yararlı meydana geldiğini, nedeni ise bağırsağın içerisindeki yağlarla sucuğu beslediğini vurgulandı. 
    
   Sucuğu bağırsağa dolduranların yaptığı en önemli yanlışların başında bağırsağın sıcaklığı fazla suyla ıslatılması geldiğini dile getiren uzmanlar,şunları kaydetti:  
    
   Kuru pozisyonda satılan bağırsağın açılarak doldurulması amaçlı ıslatılması gerekmektedir. Fakat vatandaşlar 'daha temiz olur' düşüncesiyle bağırsağı sıcaklığı fazla ve üstelik kaynamış suda ıslatıyor. Bu da bağırsağın pişmesine ve yırtılmasına kapı aralıyor. Pek çok birey 'bağırsağınız çürük çıktı' diye yakıntıya geliyor. Halbuki bağırsağın ateş gibi olmayan musluk suyunda ıslatılması gerekmektedir. Neticede bağırsak zardır ve ateş gibi suda ıslatılması halinde çok hızlı kopabiliyor. Kullanılan bağırsağın kalınlığı da ciddi. Bağırsaklar kalınlığına yönelik 40 ile 60 kalibre içinde değişiyor. İdeal durumda olan bağırsak 45-50 kalibre kalınlığındaki bağırsaktır. Görünüm bakımından daha harika olur. Bağırsağın fazladan sucuk alması amaçlı çok sık sık doldurulması da kopmasına ve delinip patlamasına yol açar. O sebeple çok sıkmadan doldurulması gerekmektedir."  
    
   Bağırsağa doldurulan sucuğu rüzgarlı havada kurutun 
    
   Sucuğun bağırsağa doldurulduktan sonra kurutulması gerektiğini, tersi halde ekşiyip küfleneceğini belirten uzmanlar, ev sucuğunun rüzgarlı, serin havada veya buz dolabında kurutulması gerektiğini ifade etti. Hazırlıklı sucuklarda  jelatin, katkı maddeleri, hayvanın yenecek yenmeyecek her çeşit bölgesi olma olasılığı olduğundan bizzat sucuğunuzu yapabilirsiniz. Perhize uyumlu yağsız bir sucuk ele geçirmiş oluyorum. hazırlanışı hiç de kolay değil değil toplamda 3 saatinizi dahi almaz. deneyenlere afiyet olsun.
   ]]>
   Hamilelikte Sucuk https://www.sucuk.gen.tr/hamilelikte-sucuk.html Tue, 11 Dec 2018 02:34:02 +0000 Hamilelikte sucuk, Hamilelikte sucuk, sosis ve salam gibi yiyeceklerin tüketilmesi oldukça zararlıdır. Aslında normal insanlar da tüketmemeli ama hamileler bu konu da daha dikkatli olmalılar. Hamile annelerin sucuk tüketmesi bebeğin Hamilelikte sucuk, Hamilelikte sucuk, sosis ve salam gibi yiyeceklerin tüketilmesi oldukça zararlıdır. Aslında normal insanlar da tüketmemeli ama hamileler bu konu da daha dikkatli olmalılar. Hamile annelerin sucuk tüketmesi bebeğin beyin gelişimini engeller. Tabi sadece beyin gelişimini değil diğer gelişimlerini de engeller. 

   Hamilelikte sucuk tüketmek bebeğin zihinsel gelişimini engellendiği gibi bedensel gelişimini de engeller. Ve çocuk gelişmeye başladığı zaman konuşmasın da, görmesin de, yürümesin de gibi gerilmeler olur. Sucuk, sosis ve salam gibi et ürünlerinin parazit bulundurma riski çok yüksek olduğundan dolayı tercih edilmemelidir. Sucuğun yanı sıra hamilelikte çiy et tüketilmemelidir. Çiy etin sindirilmesinde güçlük çekildiği için bebeğe zarar verir. 

   Hamilelikte Sucuk
   Eğer hamile annenin canı sucuk aş erir ise, et sucuk tercih etmeli ve kızartma şeklinde tüketmelidir.  Hamilelikte sucuk tüketilmemesinin bir diğer sebebi de etin işlenmiş olmasıdır. İşlenmiş et bebeğin gelişimi için çok zararlıdır. Tavuk sucuk sadece hamilelikte değil normal zamanda da tüketilmemelidir. Çünkü yapısında bulunan et faydalı değildir ve vücudun gelişmesini engeller. Aynı zaman da vücutta parazit oluşmasına sebep olur. Vücutta parazit oluşması da hastalığın habercisidir. Hamilelikte bu hastalığın meydana gelmesi hem anne adayı için hemde bebek için tehlikelidir. Hamilelikte sucuk tüketmenin herhangi bir faydası yoktur dur. Hamilelik zamanında sucuk gibi işlenmiş et ürünleri tüketilmemelidir. 
   ]]>